Największa giełda

Chiny chcą przyśpieszenia prac nad cyfrową walutą

chiny kryptowaluta

Rozwój chińskiej cyfrowej waluty staje się priorytetową sprawą dla Ludowego Banku Chin. Emisja CBDC pozwoli Chinom na objęcie dominującej pozycji na globalnej arenie finansowej.

Z artykułu opublikowanego przez China Finance wynika, że PBoC musi „przyspieszyć tempo [rozwoju CBDC], aby zająć pierwszy tor” w wyścigu o emisję cyfrowej waluty.

Stawką o jaką grają Chiny są zmiany na finansowej arenie międzynarodowej, które mogłyby osłabić hegemonię dolara i jednocześnie wzmocnić znaczenie juana.

China Finance uważa że Chiny powinny wykorzystać swoją przewagę i wyprzedzić Stany Zjednoczone i inne państwa w emisji bankowej waluty cyfrowej. Pierwszy kraj który wprowadzi walutę cyfrową może zdobyć możliwość kreowania wyglądu przyszłych światowych finansów.

PBoC do końca kwietnia 2020 r. złożył 130 wniosków patentowych obejmujących emisję, dystrybucję i wdrażanie cyfrowych walut.

W 2015 r. została utworzona specjalna jednostka badawcza, której zadaniem jest testowanie rozwiązań związanych z CBDC. Obecnie chińskie banki komercyjne sprawdzają działanie portfela stworzonego specjalnie dla tej waluty.

Zostały już również przeprowadzone testy samej waluty wśród populacji Szanghaju, Pekinu, Kantonu i Hongkongu. Testy objęły 400 mln ludzi czyli ok. 29% populacji całych Chin.

Chiny obecnie przodują na całym świecie na polu wdrażania nowych technologii i całkiem prawdopodobne jest, że z cyfrową walutą również będzie podobnie.

Szczególnie że cała sytuacja związana z pandemią koronawirusa i czyhający tuż za rogiem globalny kryzys finansowy może wymusić duże zmiany. Być może będą nimi cyfrowe waluty i rozwiązania związane ze smart kontraktami czy DeFi, które mogą przenieść świat finansów w zupełnie nowy zdecentralizowany wymiar.

Dodaj komentarz