Największa giełda

Wielka Brytania przestrzega przed inwestowaniem w CFD na kryptowaluty

Finansowy organ regulacyjny w Wielkiej Brytanii – Financial Conduct Authority (FCA) opublikował wczoraj ostrzeżenie przed inwestowaniem w kryptowalutowalutowe CFD (contracts for differences).

CFD czyli tzw. kontrakt różnicy kursowej jest finansowym instrumentem pochodnym, który umożliwia spekulacje na temat ceny aktywów. Kontrakty CFD często oferowane są z dźwignią finansową, co potęguje zarówno możliwe zyski jak i straty.

FCA ma obawy związane z kryptowalutowymi CFD ze względu na dużą zmienność cen kryptowalut w krótkim odstępie czasu. Ponadto niepokojące dla brytyjskiego organu są oferowane przez niektóre firmy CFD z dźwignią, na których inwestor może stracić więcej niż zainwestował.

Kolejną sprawą budzącą obawy FCA są opłaty związane z kryptowalutowymi CFD, które zdaniem organu są wyższe niż w przypadku innych CFD. Wpływ na to ma duży spread na kryptowalutach oraz opłaty za finansowanie i prowizje.

Ponadto FCA ostrzega, że we względu na dużą zmienność kursową kryptowalut, inwestor może nie otrzymać dokładnej i uczciwej wyceny kryptowalut.

Brytyjski organ podkreśla, że firmy oferujące kryptowalutowe CFD są przez FCA autoryzowane i kontrolowane a inwestorzy mają dostęp do systemu rekompensat związanych z usługami finansowymi. Nie zmienia to jednak faktu, że ochrona zapewniona przez FCA nie zrekompensuje strat związanych z handlem CFD. Inwestor musi sam wziąć odpowiedzialność za ryzyko jakie dotyczy tych specyficznych instrumentów finansowych.

The FCA regulates CFDs which means that when you trade cryptocurrency CFDs you have the protections offered by the UK’s financial services regulatory framework. This means that:

  • firms offering CFDs must be authorised and supervised by us
  • individual complaints can be referred to The Financial Ombudsman Service (FOS)(link is external)
  • consumers have access to the Financial Services Compensation Scheme (FSCS)(link is external)

However, these protections will not compensate you for any losses from trading.  You should still be careful and consider whether these products are right for you.

FCA

1 komentarz do “Wielka Brytania przestrzega przed inwestowaniem w CFD na kryptowaluty”

  1. Pingback: UE zaprasza do wyrażania opinii o regulacjach CFD na kryptowaluty – Kryptowaluty

Dodaj komentarz