Największa giełda

Wenezuela ogłasza uruchomienie kryptowaluty “petro”

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro we wczorajszym przemówieniu ogłosił utworzenie kryptowaluty “petro”. Ma być ona wspierana przez krajowe rezerwy ropy naftowej, gazu, złota i diamentów.

Zdaniem prezydenta Maduro kryptowaluta petro pomoże Wenezueli wyjść z kryzysu monetarnego w jakim obecnie kraj się znajduje oraz pozwoli przezwyciężyć blokady finansowe nałożone na Wenezuelę przez Stany Zjednoczone.

Venezuela will create a…cryptocurrency to advance monetary sovereignty, as it will help to overcome the financial blockade and thus move towards new forms of international financing for the economic and social development of the country.

Prezydent Nicolas Maduro

Pomysł przedstawiony przez Maduro pojawia się w czasie gdy gospodarka Wenezueli jest w głębokim kryzysie i cierpi z powodu hiperinflacji. Wenezuelski bolivar odnotował spadek aż o 57 % w samym listopadzie. Wenezuela winą za taki stan rzeczy obarcza sankcje nałożone przez USA z powodu “podważania demokracji”. Kryptowaluta petro ma być krokiem w kierunku uwolnienia się kraju od amerykańskiego dolara.

Prezydent Maduro nie przedstawił żadnych bardziej szczegółowych informacji o nowej kryptowalucie. Zdaniem przywódców opozycji kryptowaluta petro nie została zaaprobowana przez kongres i raczej nigdy nie ujrzy światła dziennego.

2 komentarze do “Wenezuela ogłasza uruchomienie kryptowaluty “petro””

  1. Pingback: Wenezuela: przedsprzedaż Petro ruszy 20 lutego – Kryptowaluty
  2. Pingback: Wenezuela wydaje pierwsze 100 mln Petro – Kryptowaluty

Dodaj komentarz