Największa giełda

Walmart zainstalował 200 bitomatów – w planach osiem tys.

Sieć sklepów Walmart zainstalowała 200 bitomatów w swoich placówkach i planuje powiększyć tę liczbę do 8 000.

Amerykańska sieć sklepów Walmart zainstalowała w swoich placówkach 200 automatów Bitcoin, korzystając ze współpracy z z firmą Coinstar oraz giełdą kryptowalut Coinme. Bitomaty zostały rozsiane na całym obszarze Stanów Zjednoczonych.

Na razie w ramach programu pilotażowego zostało zainstalowanych 200 automatów do wymiany Bitcoina, ale według źródeł docelowo ma ich być 8 000.

Według Coin ATM Radar w sklepach, na stacjach benzynowych oraz w innych placówkach na obszarze Stanów Zjednoczonych znajduje się obecnie około 25 000 bitomatów. Spośród nich 4 400 automatów jest obsługiwanych przez firmę Coinstar.

Poważną wadą bitomatów są wysokie opłaty sięgające 11 %, podczas gdy na popularnych giełdach, typu Binance czy Coinbase prowizje wynoszą około 3-4,5 %.

„Opłaty za bankomaty BTC są notorycznie wysokie, a „aktualna” cena BTC jest zawsze znacznie wyższa przy zakupie i niższa przy sprzedaży” – napisał użytkownik Twittera, Ikegro.

To nie pierwsze oznaki zainteresowania kryptowalutami ze strony sieci Walmart, w połowie tego roku pojawiła się oferta pracy głosząca, że Walmart poszukuje specjalisty od stworzenia produktu kryptowalutowego pasującego do strategii cyfrowych dążeń firmy. Ponadto Walmart China rozpoczął współpracę z blockchainem VeChain w celu śledzenia produktów.

Bitomaty w Polsce

Polska należy do jednego z najbardziej zasobnych krajów jeżeli chodzi o urządzenia do wymiany Bitcoina lub innych kryptowalut. Według różnych szacunków obecnie w Polsce zainstalowanych jest ponad 100 bitomatów, zlokalizowanych w największych miastach, ale też w pomniejszych miejscowościach.

Najwięcej bitomatów można znaleźć w Warszawie, wiele ich też zainstalowano w sercu małopolski Krakowie, a także w Łodzi, Wrocławiu czy w Poznaniu.

Dodaj komentarz