Wczoraj w Cancun w Meksyku rozpoczął się kongres Ethereum Foundation Developers Conference. Zabrał na nim głos twórca Ethereum, Vitalik Buterin rozpościerając długoletnią wizję rozwoju stworzonej przez siebie kryptowaluty.
Buterin pracuje nad tym projektem po cichu już od jakiegoś czasu, jak sam określił jest to “skromna propozycja”. W rzeczywistości wizja ukazuje 3-4 letni plan rozwoju technologicznego Ethereum. Centralnym aspektem projektu jest tzw. “sharding”, zmiana która ma być uwzględniona w planach protokołu. Sharding obejmuje podzielenie danych na podzbiory tak aby każdy węzeł przechowywał tylko część całej sieci.
Według Buterina sharding jest rozwiązaniem największego problemu Ethereum czyli skalowalności. Obecnie każdy węzeł musi przechowywać dane na temat wszystkiego co się do tej pory wydarzyło w sieci. Ethereum coraz bardziej się rozbudowuje a tym samym zwiększa się ilość informacji jakie muszą być składowane w węzłach. Stąd pomysł podziału całej sieci na mniejsze części, z których każda będzie musiała przechowywać tylko fragment całości.
Plan Buterina obejmuje podział sieci na jeden główny “shard” czyli odłam, który ma obejmować dzisiejszą sieć Ethereum oraz inne mniejsze kawałki. Pozwoli to na dokonywanie bardziej agresywnych zmian w mniejszych odłamach, a bardziej ostrożnych w głównym bloku, co z kolei zapewni stabilność całej sieci.
Sharding był centralnym aspektem wypowiedzi Buterina ale pojawiły się też inne propozycje zmian. Należą do nich: planowane usprawnienia w Ethereum Virtual Machine (EVM) oraz propozycja szybszej synchronizacji klientów z siecią systemu.