VanEck obniża prognozy Ethereum o 67%, jeśli te zmiany nie zostaną wprowadzone

W obliczu rosnącej popularności sieci warstwy 2 (L2) Ethereum, analitycy zaczynają wyrażać obawy co do przyszłej ceny tej kryptowaluty.

Matthew Sigel, szef działu badań aktywów cyfrowych w firmie VanEck, stwierdził, że rosnące wykorzystanie L2 może doprowadzić do poważnych zmian w podstawach funkcjonowania Ethereum, co z kolei może wpłynąć na jego długoterminową wartość rynkową.

W swojej analizie Sigel zauważył, że zmiana dynamiki sieci Ethereum związana z jej adopcją przez warstwy 2 może kosztować ETH biliony dolarów w kapitalizacji rynkowej w najbliższych latach, jeśli trend ten pozostanie niezrównoważony. Analityk napisał na Twitterze, że

“zmieniające się podstawy Ethereum sugerują, że konieczna jest aktualizacja modelu”.

Zamiast prognozowanego wzrostu ceny do 22 000 USD do 2030 roku, nowy model VanEck zakłada spadek prognozy ceny Ethereum o 67%, do poziomu 7300 USD, jeśli nie nastąpią zmiany.

Sieci warstwy 2 przejmują coraz więcej wartości

VanEck uwzględnia w swoim modelu wzrost wartości zablokowanej w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych (DeFi) działających na Ethereum, a także ilość ETH, która jest zużywana i spalana w ramach opłat transakcyjnych. Jednakże z danych z ostatnich kilku miesięcy wynika, że sieci warstwy 2 zaczynają przejmować znacznie większą część wartości z Ethereum, niż wcześniej sądzono.

“Nasz pierwotny model zakładał, że podział przychodów z transakcji między Ethereum a L2 wyniesie 90:10 na korzyść Ethereum. Tymczasem rzeczywiste wyniki to 10:90 na korzyść L2” – tłumaczy Sigel.

Sieci L2, takie jak Optimism czy Base od Coinbase, przyciągają coraz większą liczbę użytkowników i deweloperów, a jednocześnie sprawiają, że podaż Ethereum staje się inflacyjna. Wzrost podaży ETH o 318 000 od kwietnia br. jest efektem spadającej liczby spalanych opłat transakcyjnych, co jeszcze przed aktualizacją Dencun balansowało emisję Ethereum.

Czy Ethereum straci na rzecz sieci L2?

Mimo prognozy dotyczącej znacznego spadku ceny Ethereum, Sigel wyjaśnił w rozmowie z Decrypt, że jego analiza jest jedynie próbą pokazania wpływu dominacji L2 na cenę ETH, zakładając, że inne czynniki pozostaną niezmienione.

“Spodziewamy się, że słaba cena tokena zmusi społeczność Ethereum do wprowadzenia zmian, które odwrócą część spadków rentowności” – zaznaczył Sigel.

Jednym z rozwiązań może być nowy model podziału opłat między główną siecią Ethereum a sieciami warstwy 2, który popiera współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin. Buterin podkreślił w swoim wpisie na Twitterze:

„Musimy utrzymać ekosystem, w którym ludzie korzystający z Ethereum będą czuli, że są w jednej drużynie, a to obejmuje również kwestie interoperacyjności technologicznej, wartości/kultury, a także ekonomii.

EIP-7762, opłaty zbiorcze i inne formy dzielenia się opłatami to dobre miejsca na początek.”.

Fragmentacja ekosystemu Ethereum

Buterin zwrócił uwagę, że obecny ekosystem Ethereum, w którym istnieje wiele sieci L2, może wprowadzać trudności dla użytkowników, fragmentując zarówno użytkowników, jak i płynność. „Ethereum powinno sprawiać wrażenie jednego ekosystemu, a nie 34 różnych blockchainów” – napisał.

Konkurencyjna sytuacja Ethereum

Pod względem wzrostu wartości, Ethereum w ostatnim roku wypadło słabiej niż jego główni konkurenci, tacy jak Bitcoin czy Solana. Wartość ETH wzrosła o 65% do 2591 USD, podczas gdy Bitcoin zanotował wzrost o 135%, a Solana aż o 517%.

Krytycy wskazują, że jednym z problemów Ethereum jest brak przejrzystości jego przyszłości jako aktywa inwestycyjnego w oczach instytucji. Jak zauważył Tim Ogilvie, szef Kraken Institutional, teza inwestycyjna Ethereum, w odróżnieniu od Bitcoina, nie jest tak jednoznaczna.

Przyszłość Ethereum w obliczu wyzwań

Pomimo licznych wyzwań, Ethereum wciąż pozostaje jedną z najważniejszych kryptowalut, a jego ekosystem nadal ewoluuje. Jak zaznaczył Sigel, kluczowe będzie, czy Ethereum uda się odzyskać część wartości z sieci warstwy 2 oraz jak społeczność zareaguje na obecną dynamikę rynku.

Problemy Ethereum są cały czas dyskutowane na forum deweloperów tej kryptowaluty, także sam Vitalik Buterin dużo pisze ostatnio o pomysłach na zmiany w sieci.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments