Największa giełda

Uwaga! Kolejne bankructwo w świecie krypto!

Firma pożyczkowa Genesis na ogłosić upadłość jeszcze w tym tygodniu – twierdzi Bloomberg.

Genesis to firma zajmująca się udzielaniem pożyczek kryptowalutowych, zarządzana przez Digital Currency Group (DCG). Pierwsze problemy zaczęły być sygnalizowane przez DCG tuż po fali bankructw jaka miała miejsce na rynku kryptowalut w połowie tego roku.

Początki kryzysu płynności sięgają upadku funduszu hedgingowego Three Arrows Capital. Jak informuje Bloomberg, DCG zarządzana przez Barrego Silberta, od jakiegoś czasu prowadzi poufne negocjacje z różnymi grupami wierzycieli, w celu pozyskania gotówki i odzyskania płynności.

Genesis w listopadzie zawiesił wypłaty, po tym jak zbankrutowała giełda kryptowalut FTX, na której Genesis przechowywał część swoich funduszy. W tamtym czasie na mediach społecznościowych Genesis można było przeczytać:

W ramach naszego celu, jakim jest zapewnienie przejrzystości wydarzeń rynkowych w tym tygodniu, działalność związana z instrumentami pochodnymi Genesis ma obecnie około 175 mln USD zablokowanych środków na naszym rachunku handlowym FTX. Nie ma to wpływu na naszą działalność animatora rynku.

Jak to zwykle w świecie finansów bywa, jedna firma ma wpływ na funkcjonowanie drugiej. Tym razem, problemy Genesis odbiły się na amerykańskiej giełdzie kryptowalut Gemini, która za pośrednictwem Genesis, oferowała usługi pożyczania kryptowalut. Prowadzona przez braci Winklevoss, giełda Gemini, niedawno oskarżyła Genesis o oszukanie ponad 300 tys. inwestorów kryptowalutowych za pomocą wspomnianej powyżej usługi pożyczania kryptowalut Gemini Earn.

Genesis początkiem końca?

Niestety potencjalna upadłość Genesis może mieć wiele niebezpiecznych następstw. W portfelu DCG znajduje się pokaźny zasób akcji spółek z branży kryptowalut, w tym Grayscale Investments, portalu informacyjnego Coindesk czy największej pod względem hashrate, kopali Bitcoinów – Foundry USA.

Przez ostatni tydzień wyglądało na to, że rynek kryptowalut poradził sobie z groźbą dalszych bankructw, co przejawiało się w dynamicznych wzrostach Bitcoina – 14 % czy Ethereum – 9 %. Dziś jednak na rynku obserwujemy odreagowanie, które może się pogłębić po kolejnych negatywnych doniesieniach.

Dodaj komentarz