Największa giełda

USA banuje krypto mikser Tornado Cash

Departament Skarbu USA zablokował popularną usługę miksowania kryptowalut Tornado Cash.

Amerykanie mają zakaz korzystania z Tornado Cash, podobno ze względu na wykorzystywania tego narzędzia przez północnokoreańskich hakerów.

Departament Skarbu USA uważa, że Tornado Cash został wykorzystany przez hakerów z Lazarus Group do włamania do sieci Ronin Network, należącej do Axie Infinity. Skradzione zostały wtedy kryptowaluty warte 625 milionów dolarów, które są praktycznie nie do wyśledzenia po użyciu narzędzia Tornado Cash, które ukrywa źródło pochodzenia funduszy.

Tornado Cash jest mikserem dla cyberprzestępców, którzy chcą prać dochody z przestępstwa, a także pomaga hakerom, w tym obecnie objętym sankcjami USA, prać dochody z cyberprzestępczości poprzez ukrywanie pochodzenia i transferu nielegalnych kryptowalut. Od momentu powstania w 2019 r. Tornado Cash podobno wyprał wirtualną walutę o wartości ponad 7 miliardów dolarów – powiedział jeden z wyższych urzędników departamentu.

Czym jest mikser kryptowalut?

Mikser kryptowalut to narzędzie służące do ukrywania źródła pochodzenia środków. Kryptowaluty wpłacane do Tornado Cash trafiają do wspólnej „puli” tokenów innych użytkowników. Tam są mieszane i mogą zostać wypłacone na inny adres przy jednoczesnym ukryciu skąd pochodzą.

Kod miksera został zaprogramowany w taki sposób, aby był on „nie do zatrzymania”. Departament USA może jedynie blokować adresy powiązane z narzędziem ale nie może zatrzymać jego działania, twierdzi jeden z założycieli Roman Semenov.

W odpowiedzi na te rewelacje Departament Skarbu powiedział, że agencja będzie nadal monitorować miksery i może podjąć dalsze działania, jeśli Tornado Cash będzie kontynuował bez zmian.

Odkąd usankcjonowaliśmy wirtualny mikser walut Blender.io, nie widzieliśmy dowodów sugerujących, że pozostał aktywny po tym wyznaczeniu. Wierzymy, że ta akcja wyśle ​​naprawdę krytyczny komunikat do sektora prywatnego o ryzyku związanym z dużymi mikserami, co oczywiście ma na celu powstrzymanie Tornado Cash lub jakiejkolwiek innej jego odtworzonej wersji, aby nadal działać – powiedział urzędnik Departamentu Skarbu USA.

Decyzja o zbanowaniu Tornado Cash, sprawiła że wręcz natychmiast Circle zablokowało fundusze o wartości ponad 75 tys. USDC powiązane z 44 adresami miksera.

Dodaj komentarz