Największa giełda

Uruchomienie ETF na Ethereum odłożone w czasie

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, wystąpił wczoraj w programie CNBC, gdzie omawiano temat ETF-ów na Ethereum. Okazuje się, że nie trafią one na giełdy tak szybko, jak przewidywano.

SEC nie zatwierdziła jeszcze wniosków S-1, które są niezbędne do wprowadzenia ETF-ów na giełdy. Gensler zasugerował, że na to poczekamy dłużej.

Sytuacja z ETF-ami ETH jest dość skomplikowana. W końcu maja SEC zgodziła się na utworzenie funduszy etherowych, ale zatwierdziła tylko dokumentację tworzenia tych funduszy, nie wnioski S-1, które są konieczne do faktycznego handlu ETF-ami na giełdach.

Gary Gensler powiedział w rozmowie z Jimem Cramerem, że fundusze firm takich jak VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy i Bitwise będą musiały jeszcze poczekać na zgodę. Powodem jest zaangażowanie firm kryptowalutowych w działania, które bywają sprzeczne z prawem USA, co może być odniesieniem do spraw Ripple, Coinbase, Binance i Kraken, które zostały pozwane przez SEC.

Analityk Bloomberga, Eric Balchunas, przewiduje, że ETF-y ETH wystartują najpóźniej 4 lipca, co wydaje się realistyczne, zważywszy że BlackRock zaktualizował już swój wniosek S-1. Firma ta jest bardzo wpływowa i zazwyczaj dostaje to, czego chce.

Zatwierdzenie ETF-ów Ethereum ma również wymiar polityczny. Gensler wcześniej nie chciał potwierdzić, że ether to towar, co różni się od jego stanowiska w sprawie bitcoina. SEC prowadziła nawet śledztwo, aby ustalić, czy ether jest towarem, czy papierem wartościowym. W przeciwieństwie do ETF-ów na bitcoina, pięciu komisarzy SEC nie głosowało za zatwierdzeniem ETF-ów na ether.

Kwestia ta nabrała wymiaru politycznego, ponieważ kryptowaluty stały się tematem kampanii wyborczej. Partia Republikańska stara się zdobyć głosy zwolenników bitcoina, a Donald Trump próbuje pokazać się jako atrakcyjny kandydat. Joe Biden, w porównaniu z Trumpem i niezależnym kandydatem Robertem F. Kennedym, wygląda jak osoba, która nie nadąża za nowymi technologiami.

Może stąd naciski na Genslera, aby zatwierdził ETF-y ETH, miały na celu zdobycie bitcoinowego elektoratu. Jednak ostatnie wypowiedzi przewodniczącego SEC wskazują, że sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Gary Gensler będzie przewodniczącym SEC do 2026 roku, chyba że zmiany przyniosą wybory prezydenckie. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku wygranej Trumpa, będzie on naciskał na Genslera, aby szybciej podał się do dymisji.

Dodaj komentarz