Tether inwestuje w europejskiego emitenta stablecoinów zgodnego z regulacjami MiCA

Tether, firma stojąca za największym na świecie stablecoinem USDT, ogłosiła inwestycję w maltańską firmę StablR, emitującą stablecoiny powiązane z euro i dolarem.

Jest to druga tego typu inwestycja Tethera w europejskiego emitenta w ciągu ostatniego miesiąca, co stanowi element strategii dostosowania się do nadchodzących unijnych regulacji MiCA.

MiCA a rynek stablecoinów w Europie

Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets), które wprowadza jednolite zasady dla rynku kryptowalut w Unii Europejskiej, ma wejść w życie z końcem 2024 roku. Nowe przepisy stanowią wyzwanie dla emitentów stablecoinów, nakładając rygorystyczne wymogi, takie jak utrzymywanie znacznej części rezerw w depozytach bankowych.

W obliczu tych regulacji Tether zdecydował się na zamknięcie swojego własnego stablecoina powiązanego z euro i skierowanie swojej uwagi na wspieranie mniejszych emitentów zgodnych z wymogami MiCA.

Inwestycja w StablR

We wtorek Tether poinformował o zainwestowaniu w StablR, licencjonowaną instytucję pieniądza elektronicznego (EMI) z Malty. Firma StablR emituje stablecoiny EURR (denominowane w euro) oraz USDR (denominowane w dolarach), które mają spełniać unijne standardy regulacyjne. Licencja EMI, uzyskana w lipcu, była kluczowym krokiem do zgodności z MiCA.

Tether planuje dodatkowo wesprzeć działalność StablR za pomocą swojej platformy Hadron. Narzędzia Hadron umożliwiają zarządzanie zgodnością regulacyjną, kontrolę KYC (poznaj swojego klienta), przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML), a także monitorowanie ryzyka i rynku wtórnego.

Pomimo ogłoszenia współpracy, Tether i StablR nie ujawnili szczegółów finansowych transakcji. Rzecznik Tether podkreślił jedynie, że firma zdobyła „znaczną pozycję kapitałową” w StablR.

Strategia Tether wobec MiCA

Tether od dawna wyrażał krytyczne stanowisko wobec MiCA, wskazując na ryzyko systemowe, jakie nowe regulacje mogą wprowadzić do europejskiego sektora finansowego. Wymóg utrzymywania dużych rezerw w bankach budzi obawy Tethera, który preferuje aktywa takie jak obligacje rządowe USA. Firma podkreśla jednak, że dostosowanie do regulacji jest nieuniknione i może być krokiem naprzód.

„Europejski rynek stablecoinów znajduje się w punkcie zwrotnym, a regulacje w końcu doganiają innowacje” – powiedział CEO Tether, Paolo Ardoino. – „Postrzegamy ten rozwój jako pozytywny, choć widzimy zagrożenia dla europejskiego sektora bankowego”.

Stablecoiny – dynamicznie rozwijający się rynek

Stablecoiny, czyli kryptowaluty o wartości powiązanej z walutami fiducjarnymi, stanowią dynamicznie rozwijający się segment rynku cyfrowych aktywów, którego wartość szacuje się na 200 miliardów dolarów. Ze względu na szybkie i tanie rozliczenia blockchainowe, stablecoiny są szeroko wykorzystywane zarówno w handlu kryptowalutami, jak i w codziennych płatnościach oraz przekazach pieniężnych.

Stablecoiny denominowane w dolarach amerykańskich mają dominującą pozycję na rynku, stanowiąc aż 99% jego wartości. Tymczasem euro-stablecoiny pozostają w tyle, z wartością rynkową zaledwie 400 milionów dolarów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments