Największa giełda

Terraform i Do Kwon pod ostrzałem SEC

Amerykańska Komisja SEC bada czy Terraform i Do Kwon dopuścili się sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych na terenie USA.

Projekt Terraform i jego twórca Do Kwon, oprócz niedawnej katastrofy związanej z upadkiem tokena LUNA, muszą zmierzyć się dodatkowo z zarzutami amerykańskiego organu regulacyjnego, który prowadzi dochodzenie w sprawie nielegalnego oferowania niezarejestrowanych papierów wartościowych. Sprawa dotyczy Mirror Protocol, za którego pośrednictwem użytkownicy mieli możliwość handlu stokenizowanymi akcjami amerykańskich spółek, jak Google czy Facebook.

SEC już od dłuższego czasu bada sprawę

SEC bada całą sprawę już od maja 2021 roku, wtedy to Kwon otrzymał wiadomość email z prośbą o dobrowolną współpracę w tej sprawie. Od tamtego czasu pracownicy Terraform prowadzili aktywne rozmowy z SEC. Oficjalne wezwanie do sądu Do Kwon otrzymał we wrześniu 2021 roku. Terraform i Kwon złożyli apelację twierdząc, że wezwanie zostało doręczone niezgodnie z przepisami i kwestionując jurysdykcję SEC, ze względu na brak kontaktów Terraform ze Stanami Zjednoczonymi.

W środę Sąd Apelacyjny orzekł, iż Terraform i Kwon muszą zastosować się do wezwania z września 2021, odrzucając jednocześnie zarzuty o niepoprawnym doręczeniu dokumentów i braku jurysdykcji.

Nielegalne działania Teraform i Kwona badają także ograny nadzoru w Korei Południowej. Nadużycia mają dotyczyć manipulacji na rynku, a także prania brudnych pieniędzy oraz uchylania się od płacenia podatków.

Dramat posiadaczy tokenów LUNA i UST

Choć sprawa nie ma związku z katastrofalnym upadkiem blockchaina Terra, zakończonym dramatycznymi spadkami wartości tokenów LUNA i UST, to jednak jest kolejnym etapem staczania się całego projektu.

Próby odbudowy projektu podjęte przez Kwona spełzły na niczym i spowodowały jeszcze większą frustrację poszkodowanych posiadaczy LUNA. Nowy blockchain Terra 2.0 uruchomiony 28 maja, miał dać nadzieję na odzyskanie choćby części utraconych środków. Niestety notowania tokena LUNA 2.0 nie pozostawiają wątpliwości – upadek wartego 40 miliardów dolarów blockchaina Terra jest nieodwracalny i próżno oczekiwać zwrotu utraconych pieniędzy.

Dodaj komentarz