Największa giełda

Szwajcarska giełda papierów wartościowych uruchomi kryptowalutowy ETP (nie mylić z ETF)

etp szwajcaria

Szwajcarska giełda papierów wartościowych SIX, w nadchodzących dniach uruchomi kryptowalutowy ETP – exchange traded product, oparty o pięć kryptowalut o największej płynności i kapitalizacji: Bitcoin, XRP, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin.

Produkt został stworzony przez szwajcarski startup Amun AG i będzie notowany pod tickerem HODL5.

We plan on launching an index basket ETP first; it allows investors to simply ‘buy the market’ rather than trade specific crypto assets, though we plan on launching specific trackers for each asset in the future too

Hany Rashwan, założyciel Amun AG

Duża część kryptowalutowej społeczności ożywiła się w związku z tym newsem, wnioskując (błędnie) że jest to długo oczekiwany kryptowalutowy ETF. Tymczasem instrument zaproponowany przez Amun AG nie jest ETF-em, tylko ETP . Różnice między tymi dwoma instrumentami może nie są duże, ale to jednak nie to samo.

ETF (ang. Exchange Traded Fund – fundusz notowany na giełdzie) to otwarty fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane, tak jak innych funduszy inwestycyjnych, dyrektywami unijnymi i regulacjami krajowymi.

Produkty strukturyzowane (ETP – exchange traded products) są instrumentami finansowymi, których cena jest uzależniona od wartości określonego wskaźnika rynkowego (tzw. instrumentu bazowego):

  • Indeksów giełdowych,
  • Kursów akcji,
  • Surowców (ropa naftowa, złoto, srebro, gaz ziemny itp.),
  • Produktów rolnych (pszenica, kukurydza, kakao, kawa itp.),
  • Koszyków akcji, surowców, indeksów giełdowych,
  • Kursów walut, stóp procentowych itp.
GPW

ETP jest produktem nie podlegającym pod Collective Investment Schemes Act (CISA), ani nie jest nadzorowany przez Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA), a co za tym idzie inwestorzy nie mogą czerpać benefitów pochodzących z ochrony instytucji nadzoru finansowego.

Instrument nie może być oferowany obywatelom Stanów Zjednoczonych i będą mogli z niego skorzystać tylko inwestorzy profesjonalni w granicach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

HODL5 ma być instrumentem w pełni zabezpieczonym przez Kingdom Trust (USA), a jego wartość będzie fizycznie odzwierciedlana przez zakupione i przechowywane kryptowaluty.

Instrument stworzony przez Amun jest kolejnym produktem zwiększającym ekspozycję inwestorów na kryptowaluty. Jest to trzeci po Coinshares’ Exchange Trading Notes i Grayscale’s Bitcoin Investment Trust, tego typu produkt powiązany z kryptowalutami i notowany na giełdzie papierów wartościowych.

Dodaj komentarz