Największa giełda

Sytuacja podatków od kryptowalut – podsumowanie

mentzen

Sławomir Mentzen – doradca podatkowy, doktor nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Naukowej partii Wolność, przedstawił bardzo szczegółowe wyjaśnienie aktualnej sytuacji podatkowej w kwestii kryptowalut. Ważniejsze wnioski:

 • Co do zasady PCC w wysokości 1 % należy płacić jeżeli sprzedawcą jest osoba fizyczna, niezależnie od tego kto jest kupującym. Jeśli zakup dokonywany jest od firmy, to nie musimy płacić PCC. Jednak jeżeli firma kupuje od osoby fizycznej to musi zapłacić PCC. Podatek od czynności cywilnoprawnych należy płacić jeżeli transakcja jest większa lub równa 50 zł, ponieważ podatek zaokrągla się do pełnych złotych.
 • W związku ze sprzecznymi przepisami, jeżeli ktoś handluje kryptowalutami na firmę to najlepiej jest to robić przez pełną księgowość. Ponieważ, prowadząc Książkę Przychodów i Rozchodów nie mamy możliwości, zgodnie z prawem, wrzucić do niej kosztów zakupu kryptowalut.

Opodatkowanie kryptowalut po informacji od MF

Gepostet von Sławomir Mentzen am Donnerstag, 5. April 2018

EDIT 12.04.2018 r.

Wczoraj odbyła się kolejna część webinaru Sławomira Mentzena poświęcona opodatkowaniu kryptowalut.

https://www.facebook.com/slawomirmentzen/videos/1713716142022915/

15 komentarzy do “Sytuacja podatków od kryptowalut – podsumowanie”

 1. Dołączam się do pytania wcześniej poruszonego: Czy podatek PCC należy zapłacić tylko od transakcji zakupu kryptowaluty? Czy konieczne jest jego zapłacenie również w momencie gdy sprzedajemy kryptowalutę?

  Odpowiedz
  • Według mnie powinniśmy zapłacić podatek PCC (1 procent od zakupu). Tylko pytanie? Jak kupiłem BTC za 100 zł to 1 procent z 100 zł? Tak samo przy sprzedaży tylko 1 procent liczony od sumy, którą zarobiłeś czyli np. 150 zł i z tego podatek PCC 1 procent. Ja tak sądzę nie wiem jak inni.

 2. Pozostają sądy, Unia Europejska i wspieranie działań mających za zadanie wykazać, że w Polsce łamana jest praworządność.
  Inaczej mówiąc należy wspierać działania mające na celu osłabienie i upadek obecnego rządu. Nic więcej nam nie pozostało.

  Odpowiedz
 3. Wystarczy iść do US 30 kwietna i poprosić np.210 tyś pitów PCC bo dajmy na to tyle mamy transakcji i się ostają na dzień dobry bo nie posiadają tyle papieru dla jednej osoby. a co dopiero dla wszystkich.

  Odpowiedz
  • ” Mojemu znajomemu doradca podatkowy powiedział, że “według Niego” płacić podatek to można po wypłacie fiatów na swe konto !!! wtedy masz coś co jest opodatkowane ,a nie jakieś wirtualne NIC CZEGO NIE DEFINIUJE ŻADNA USTAWA … a w ogóle gdzie to masz ? w Polsce ? na Seszelach ? w domu w szafie ? od czego chcesz odprowadzić podatek ? np.dochodowy ? kupiłeś w 2017 coś-liska nic na tym nie zarobiłeś a wręcz straciłeś kilkadziesiąt% nie przelałeś kasy na swe konto … to od czego podatek ? reasumując robią z Polaków idiotów ! nie ma ustawy na to co kupiłeś ,nie ma podatku ! a temat PCC to już całkiem kabaret sprzedając i kupując np. kilkadziesiąt razy w grudniu nie wiedziałeś ,że ktoś określi twe transakcje do opłaty w PCC-3 ,gdybyś wiedział to byś tego nie robił !!!!!!!!!! a teraz za 5-dwunasta masz zapłacić wstecz ! PCC nie mając żadnego dowodu ,że kupiłeś od osoby fizycznej …”

 4. Jeśli traktujemy kryptowaluty jako towar handlowy , a wymiana jednej kryprowaluty na drugą jako transakcje barterową to czy dochód z danej transakcji nie jest zerowy? Sprzedajemy jednego BTC o X wartości za 10 LSK o X wartości. Dalej wartość naszego towaru handlowego wynosi X. Tak jak zakupy w sklepie. Nie powinno się podatkowa równicy pomiędzy ceną jaka jest w jednym sklepie a jaka jest w drugim.

  Odpowiedz
 5. Witam. Jeżeli jestem osobą fizyczną i teraz kupiłem 2 razy BTC po 100 zł to według Prawa powonieniem wypełnić 2 razy PCC i wysłać do 14 dni od transakcji ? No dobrze ale to mam to rozliczać od 100 zł czy od kursu BTC?

  Odpowiedz
  • Na pytanie w US kogo wpisać w pcc3 jako sprzedającego , pada odpowiedź niestety nie wiem ,to nie my w ten sposób interpretujemy taki zakup – szok !!!!!!!!!! dlaczego robią z ludzi idiotów ? pozostaje proces zbiorowy w Strasburgu . Sławomir Mentzen ,gość z merytoryczna wiedzą ! szacunek Panie Sławomirze.

 6. A ostrzegali “Uważaj na kryptowaluty”…. No i mieli rację… tyle, że ludzie stracą nie przez scamowe projekty, tylko przez to, że ich US dojedzie za nieopłacony podatek PCC. Podatek dochodowy to przy tym pikuś…

  Odpowiedz
 7. Czy podatek PCC należy zapłacić tylko od transakcji zakupu kryptowaluty? Czy konieczne jest jego zapłacenie również w momencie gdy sprzedajemy kryptowalutę?

  Odpowiedz
 8. Teraz wyobraźmy sobie takie coś. Przelewamy na giełdę 1tys i kupujemy za to 0.1BTC w Lipcu 2017, pod koniec roku 2017 wymieniamy te 0.1 BTC za LSK i wychodzi, że wyszło nam powiedzmy 500 LSK (na polskie zł będzie to około no powiedzmy 200tys). Więc powiedzmy, że masz zysk 199tys (Ale nie zamieniasz na zł tylko ciągle trzymasz na LSK) i sobie tak trzymasz i trzymasz aż wszystko spadło Ci do za 500LSK do 500zł.

  Więc co przepraszam bardzo mam zapłacić podatek za te 500LSK (czyli 199tys zł ??) Jeśli takiej kasy nie masz oficjalnie, realnie ?? no to jest jakiś absurd…

  Odpowiedz
 9. Ty płać od każdej transakcji i wypełniaj PCC-3 czyli np. 800 transakcji albo tysią PINCET sto dziewięćset PCC do wypełnienia ,w tym czasie Ksiądz który nie ma pensji idzie do salonu kupuje nowego TIGUANA za 180 tys zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i żaden KAS nie pyta skąd ma kasę na to !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nikt też nie pyta ile milionów zebrane na tacę i co za to kupiono ???????? ot Państwo prawa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz