Sprawa karna Romana Storma, twórcy Tornado Cash, trafi do sądu – orzekł nowojorski sędzia

Roman Storm, jeden z twórców platformy Tornado Cash, stanie przed sądem w związku z zarzutami postawionymi przez Departament Sprawiedliwości USA (DOJ). Podczas czwartkowej rozprawy telefonicznej sędzia Katherine Polk Failla z Południowego Okręgu Nowego Jorku (SDNY) odrzuciła wniosek Storma o oddalenie zarzutów karnych, co oznacza, że jego sprawa trafi przed ławę przysięgłych. Stormowi grozi do 45 lat więzienia, jeśli zostanie uznany za winnego wszystkich trzech zarzutów.

Zarzuty przeciwko Stormowi

Roman Storm oraz Roman Semenov, współtwórca Tornado Cash, zostali oskarżeni w sierpniu ubiegłego roku o udział w spisku mającym na celu pranie pieniędzy, prowadzenie nielegalnej działalności związanej z przekazywaniem pieniędzy oraz naruszenie ustawy o międzynarodowych uprawnieniach nadzwyczajnych (IEEPA), co dotyczy międzynarodowych sankcji.

Prokuratorzy twierdzą, że Tornado Cash, platforma służąca do mieszania transakcji kryptowalutowych, była wykorzystywana do prania pieniędzy o wartości ponad miliarda dolarów. Wśród tych środków miały znajdować się setki milionów dolarów pochodzących z działalności północnokoreańskiej grupy hakerskiej Lazarus Group. Storm nie przyznaje się do winy.

Argumenty obrony

Storm oraz jego zespół obrony argumentowali, że Storm jedynie napisał kod platformy Tornado Cash, a wszelkie przestępstwa popełnione przy użyciu tego kodu były poza jego kontrolą. Obrona próbowała również podnieść argument dotyczący wolności słowa, twierdząc, że pisanie kodu powinno być chronione przez Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA. Sędzia Failla jednak odrzuciła ten argument, stwierdzając: „Funkcjonalna zdolność kodu nie jest mową w rozumieniu Pierwszej Poprawki”.

Failla podkreśliła, że rząd ma „istotny interes w promowaniu bezpiecznego systemu finansowego poprzez zwalczanie prania pieniędzy” oraz „działalności niezarejestrowanych usług przesyłania pieniędzy”. Dodała również, że działanie Tornado Cash nie różni się znacząco od innych firm zajmujących się przekazywaniem pieniędzy lub instytucji finansowych, co nie daje podstaw do traktowania tej platformy jako „przedsięwzięcia altruistycznego”.

Przestępstwa związane z kodem

Podczas rozprawy sędzia Failla wyjaśniła, że w przypadku przestępstw związanych z praniem pieniędzy nie ma znaczenia, czy Storm miał pełną wiedzę o szczegółach nielegalnych działań.

„Rząd nie musiał twierdzić, że pan Storm był świadomy konkretnego charakteru, a tym bardziej uczestnika, leżącej u podstaw przestępczej działalności” – stwierdziła Failla.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments