Największa giełda

SEC kontra ICO – czy startupy będą musiały zwrócić zebrane pieniądze?

co dalej z ico

W ciągu ostatnich kilku miesięcy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) znacznie zacieśniła kontrolę startupów finansowanych za pomocą ICO, stwierdzając że wiele z nich złamało prawo w trakcie przeprowadzania finansowania.

Według SEC sprzedaż tokenów za pośrednictwem ICO podlega regulacjom dotyczącym papierów wartościowych. Firmy przeprowadzające takie finansowanie muszą sprostać rygorystycznym wymogom. Istnieje możliwość uzyskania zwolnienia, jeśli firma zaadresuje swoją ofertę do inwestorów akredytowanych zamieszkujących na terenie Stanów Zjednoczonych.

Na stronie Decrypt Media zostały opublikowane wyniki śledztwa przeprowadzonego wspólnie przez Yahoo Finance i Decrypt Media, z którego wynika że wiele startupów kryptowalutowych nie spełniło wymogów narzuconych przez prawo. W odpowiedzi na naciski ze strony SEC “dziesiątki firm “po cichu” zgodziły się na zwrot pieniędzy inwestorom i zapłacenie grzywny”.

Decrypt Media przytacza kilka przykładów ICO, które w ostatnim czasie zostały zamknięte przez SEC:

“W styczniu 2018 r. SEC zamknął ICO w AriseBank, który pozyskał 600 mln dolarów z celu założonego na 1 mld dolarów, za fałszywe stwierdzenie, że kupił bank ubezpieczony przez FDIC. W kwietniu 2018 r. SEC zamknęła 32-milionowe ICO Centra, promowane przez boksera Floyda Mayweathera i rapera DJ’a Khaleda, za wykorzystanie “marketingu wprowadzającego w błąd” i “płatnych celebrytów”. W ubiegłym miesiącu SEC oskarżyła TokenLot, który nazwał się “ICO Superstore”, będąc niezarejestrowanym brokerem i obciążył Crypto Asset Management (CAM) fałszywym marketingiem i jest niezarejestrowaną firmą inwestycyjną.”

Powyższe sprawy zostały upublicznione na stronie SEC, natomiast za zamkniętymi drzwiami toczy się o wiele więcej negocjacji pomiędzy startupami kryptowalutowymi a Komisją. Część z firm rezygnuje ze spełniania wymagań SEC i decyduje się zwrócić zebrane środki, część buntuje się żądając jasnych wytycznych ze strony SEC.

Dodaj komentarz