Największa giełda

Ripple oskarżony o nielegalną sprzedaż papierów wartościowych o wartości 1,3 mld $

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), oskarżyła firmę Ripple Labs o nielegalną sprzedaż papierów wartościowych. Zdaniem SEC Ripple od siedmiu lat oferuje klientom detalicznym tokeny XRP, które przez Komisję uznane zostały za papiery wartościowe. Jeśli sprawa rozwiąże się niekorzystnie dla Ripple Labs, będzie to oznaczało nielegalną sprzedaż papierów wartościowych o wartości ponad 1,3 miliarda $.

Prezes Ripple, Brad Garlinghouse, już w poniedziałek informował o zbliżającym się procesie sądowym. Przygotowana została nawet odpowiedź z wyjaśnieniem dla amerykańskiej Komisji dlaczego działalność Ripple nie narusza prawa o papierach wartościowych. Ripple od jakiegoś czasu utrzymuje, że firma Ripple Labs oraz token XRP to dwie oddzielne działalności i nie powinny być przez SEC rozpatrywane jako jedność. Należy jednak pamiętać, że aż do początku 2018 roku uznawane były za jeden podmiot mający tą samą nazwę i identyczne logo.

Oskarżeni zostali także personalnie CEO Ripple, Brad Garlinghouse oraz współzałożyciel Chris Larsen.

Cena XRP zareagowała drastycznymi spadkami po ogłoszeniu tej wiadomości. W ciągu ostatnich 24 godzin XRP traci już ponad 30 %.

Dodaj komentarz