Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nałożyła nakaz zaprzestania działalności na United Texas Bank, bank przyjazny firmom kryptowalutowym, wskazując na „znaczne niedociągnięcia” w zarządzaniu ryzykiem oraz w relacjach z klientami kryptowalutowymi.
Kontrola i wykryte nieprawidłowości
W zarządzeniu z 4 września Fed poinformował, że w maju przeprowadził kontrolę United Texas Bank, podczas której wykryto poważne problemy związane z ładem korporacyjnym oraz „niedopatrzenia” ze strony zarządu i kadry kierowniczej banku.
„Badanie wykazało istotne niedociągnięcia związane z zagranicznymi klientami bankowości korespondencyjnej i wirtualnymi walutami, w szczególności w zakresie zarządzania ryzykiem i zgodności z obowiązującymi przepisami, zasadami i regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, w tym z ustawą o tajemnicy bankowej” – czytamy w zarządzeniu Fed.
Fed nie określił jednak konkretnie, jak bank naruszył przepisy dotyczące obsługi klientów kryptowalutowych. W odpowiedzi na te zarzuty United Texas Bank podjął kroki w celu wzmocnienia zgodności z wymogami ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) oraz programu przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML). Rada dyrektorów banku zgodziła się również na opracowanie formalnego planu „wzmocnienia nadzoru rady” nad przestrzeganiem wymogów BSA/AML.
United Texas Bank i dalsze działania Fed
United Texas Bank zatrudnia obecnie 75 pracowników i zarządza aktywami o wartości około 1 miliarda dolarów, jak wynika z najnowszego raportu kwartalnego. To nie pierwszy raz, kiedy Fed podejmuje podobne działania wobec banków przyjaznych kryptowalutom. W sierpniu Fed nałożył podobne sankcje na Customers Bancorp z Pensylwanii, wskazując na „poważne niedociągnięcia” w zarządzaniu ryzykiem i przestrzeganiu przepisów AML.
Kontrowersje wokół działań Fed
Seria ostatnich działań Rezerwy Federalnej wzbudziła kontrowersje i oskarżenia o prowadzenie skoordynowanej kampanii mającej na celu uniemożliwienie bankom współpracy z branżą kryptowalut. Część zwolenników kryptowalut określa te działania jako „Operacja Chokepoint 2.0”. Dan Spuller, szef ds. kontaktów w Blockchain Association, skomentował decyzję Fed wobec United Texas Bank, nazywając ją kontynuacją wcześniejszych działań wymierzonych w banki obsługujące sektor kryptowalut.
Ostatnie kroki Fed podkreślają rosnącą presję regulacyjną wobec instytucji finansowych angażujących się w kryptowaluty, a także zintensyfikowane działania na rzecz przestrzegania przepisów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i zgodnością z regulacjami.