Największa giełda

Ponad 500 mln ludzi nieświadomie kopie kryptowaluty

Z badań przeprowadzonych przez firmę AdGuard produkującą oprogramowanie blokujące reklamy, wynika że ponad 500 mln ludzi nieświadomie kopie kryptowaluty, odwiedzając popularne witryny internetowe.

Mechanizm działania tego procederu polega na zainstalowaniu oprogramowania, które działając w tle przejmuje część zasobów komputera, z którego użytkownik wszedł na stronę. Powoduje to większe obciążenie procesora i automatycznie wolniejszą i mniej wydajną pracę komputera.

AdGuard znalazł takie oprogramowanie na 220 popularnych stronach internetowych, odwiedzanych przez blisko pół miliarda ludzi. Większość stron skupia użytkowników pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Rosji i Brazylii.

Najbardziej popularnym obecnie oprogramowaniem kopiącym jest CoinHive, uruchomione 14 września 2017 r. i pozwalające wydobywać Monero. Badania pokazują, że przez 3 tyg. strony zarobiły dzięki niemu ok. 43 000 dolarów.

Strony, na których można się spodziewać skryptów kopiących to głównie witryny oferujące pirackie wideo i treści pornograficzne. W ubiegłym miesiącu wyszło na jaw, że strony Showtime oraz The PirateBay kopią kryptowaluty kosztem swoich odbiorców.

Firma AdGuard jako pierwsza stworzyła skrypty do wykrywania takiego oprogramowania i ostrzegania użytkowników, że strona chce wykorzystać ich zasoby do kopania kryptowalut.

Używanie oprogramowania kopiącego ma sens tylko w przypadku dużych serwisów internetowych, skupiających każdego dnia ogromne rzesze użytkowników. Jest to ciekawy sposób na zarabianie pieniędzy na witrynach, pod warunkiem że użytkownik zostanie poinformowany o takich praktykach i wyrazi na nie zgodę. Dzięki temu można w znaczący sposób zredukować ilość natarczywych reklam wyświetlanych po wejściu na stronę lub zwiększyć osiągane zyski.

 

1 komentarz do “Ponad 500 mln ludzi nieświadomie kopie kryptowaluty”

  1. Pingback: Monero kopane poprzez reklamy na Youtube – Kryptowaluty

Dodaj komentarz