Polska z opóźnieniem wdraża regulacje MiCA – branża kryptowalut zyskała dodatkowe półtora roku

Polska nie zdążyła na czas wdrożyć unijnych regulacji MiCA (Markets in Crypto-Assets), które miały zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2024 roku.

Opóźnienie w implementacji przepisów spowodowało, że branża kryptowalut w kraju zyskała 18-miesięczny okres przejściowy, pozwalający na funkcjonowanie na dotychczasowych zasadach do 1 lipca 2026 roku.

Brak wdrożenia regulacji MiCA w Polsce

Rozporządzenie MiCA zostało zaprojektowane w celu ujednolicenia przepisów dotyczących kryptowalut w całej Unii Europejskiej. Chociaż Polska posiadała gotowy projekt ustawy od lutego 2024 roku, nie udało się go uchwalić przed końcem grudnia. Powodem były m.in. brak posiedzeń Sejmu pod koniec roku oraz kontrowersje związane z zapisami dotyczącymi internetowych kantorów wymiany kryptowalut.

Dodanie w ostatniej chwili zapisów o regulacjach dla kantorów wzbudziło obawy, że mogą one doprowadzić do zamknięcia wielu małych biznesów – zauważają eksperci.

W efekcie unijne przepisy zaczęły obowiązywać automatycznie, co zapewniło standardowy, 18-miesięczny okres przejściowy, w którym firmy kryptowalutowe mogą działać bez konieczności uzyskiwania nowych licencji.

Co oznacza okres przejściowy dla rynku?

Mecenas Artur Bilski, ekspert ds. prawa kryptowalutowego, w rozmowie z portalem Bankier.pl wyjaśnia, że firmy zarejestrowane w polskim Rejestrze Działalności w Zakresie Walut Wirtualnych będą mogły prowadzić działalność na dotychczasowych zasadach aż do połowy 2026 roku.

Polska miała możliwość skrócenia tego okresu do sześciu miesięcy, jednak brak uchwały sprawił, że obowiązuje nas standardowy czas przejściowy określony przez UE. Nadrzędność prawa unijnego uniemożliwia teraz jakiekolwiek zmiany w tym zakresie – wyjaśnia prawnik.

Korzyści i ryzyka związane z opóźnieniem

Dłuższy okres przejściowy daje firmom więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymogów i uzyskanie odpowiednich licencji. Jednak eksperci ostrzegają, że może to prowadzić do utrzymania na rynku podmiotów, które nie prowadzą aktywnej działalności lub działają niezgodnie z najlepszymi praktykami.

Apel o szybsze wdrożenie ustawy pojawiał się w branży od dawna. Eksperci wskazywali, że uporządkowanie rynku pozwoliłoby wyeliminować nadużycia i wprowadzić większą transparentność w sektorze.

Konsekwencje dla branży w 2025 roku

Polska znalazła się w gronie krajów, takich jak Belgia i Portugalia, które również nie wdrożyły przepisów MiCA na czas. Opóźnienie w implementacji regulacji może mieć długofalowe skutki dla polskiego rynku kryptowalut, wpływając na konkurencyjność branży i możliwości rozwoju.

Pełen zakres konsekwencji opóźnienia wprowadzenia MiCA w Polsce stanie się widoczny w kolejnych miesiącach, ale już teraz wiadomo, że 2025 rok będzie okresem przejściowym, w którym firmy muszą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments