Największa giełda

Polkadot gotowa do uruchomienia funkcji parachain

Zespół Polkadot ogłosił, że funkcja parachain będąca podstawą stworzenia wielołańcuchowej sieci, jest gotowa do uruchomienia. Pierwsze łańcuchy parachain mają zacząć funkcjonować już w listopadzie.

Parachain to łańcuch bloków łączący się z łańcuchem przekaźnikowym Polkadot, co w konsekwencji pozwala na stworzenie wielołańcuchowej sieci. Jest to podstawowa funkcja rozwijana w blockchainie Polkadot od czasu jego uruchomienia w maju 2020 roku.

System działa w taki sposób, że nowe projekty blockchain uczestniczą w aukcji parachain, licytując jeden ze slotów w sieci Polkadot. Używają do tego celu swoich środków w postaci tokenów DOT, pożyczając środki lub jedno i drugie. Społeczność może uczestniczyć w całym procesie pożyczając swoje kryptowaluty i w zamian zyskując nowe tokeny należące do projektu licytującego slot. W razie przegranej środki zostają zwrócone na konto użytkownika.

Niemal identyczny system parachainów funkcjonuje od czerwca tego roku w sieci Kusama. Obecnie wylicytowanych zostało już 11 slotów, co znacząco zwiększyło aktywność w sieci Kusama, ale nie spowodowało powstania przeciążeń ani żadnych problemów technicznych.

Idea parachainów w sieci Polkadot, to sztandarowe założenie leżące u podstaw powstania projektu. Wielołańcuchowa sieć ma umożliwić łatwe przesyłanie różnego rodzaju danych lub aktywów. Projekt został założony przez szwajcarską fundacje Web3, na której czele stoi dr Gavin Wood, znany szerszej społeczności kryptowalutowej jako współzałożyciel Ethereum.

Cena Polkadot zareagowała entuzjastycznie na wiadomości o rychłym wprowadzeniu parachainów, rosnąc w przeciągu minionej doby o ponad 16 %.

Dodaj komentarz