Największa giełda

Pierwsze na świecie wybory z użyciem technologii blockchain – Sierra Leone

election

W małym afrykańskim państwie Sierra Leone, odbyły się pierwsze na świecie wybory prezydenckie przy użyciu technologii blockchain.

Mieszkańcy Zachodniego Dystryktu Sierra Leone oddali swoje głosy za pomocą specjalnie przygotowanej technologii, której dostawcą jest szwajcarska fundacja Agora. CEO Agory stwierdził, że “jeśli uda nam się to zrobić w Sierra Leone, możemy to zrobić wszędzie indziej”.

Przeprowadzanie wyborów z użyciem technologii blockchain może być świetnym rozwiązaniem dla krajów takich jak Sierra Leone, nękanych przez brak przejrzystości i liczne przypadki nadużyć w trakcie przeprowadzanych głosowań.

Kilka dni temu Rosja poinformowała, że zamierza użyć technologii blockchain do monitorowania wyborów prezydenckich, które mają mieć miejsce jeszcze w tym miesiącu.

Dzięki Blockchain możemy wielokrotnie podnosić poziom ochrony danych przed cyberatakami, unikać słabych punktów podczas przesyłania informacji oraz gwarantować integralność i niezmienność danych.

Valerij Fiodorow, dyrektor generalny VTSIOM

EDIT 20.03.2018 r.

Mohamed Conteh, Przewodniczący National Electoral Commission (NEC), Komisji nadzorującej wybory o których traktuje powyższy artykuł, wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyraźnie zaznacza że technologia blockchain nie została użyta podczas tegorocznych wyborów w Sierra Leone.

the NEC has not used, and is not using blockchain technology in any part of the electoral process

Mohamed Conteh the Chairman of the National Electoral Commission (NEC) Sierra Leone

Źródłem powstałego zamieszania była szwajcarska fundacja Agora, która była jedynie międzynarodowym obserwatorem wyborów, ale nie dostarczyła żadnej technologii.

Dodaj komentarz