Największa giełda

Pierwsze brytyjskie ETP na kryptowaluty zostaną uruchomione 28 maja

Pierwsze w Wielkiej Brytanii produkty giełdowe oparte na kryptowalutach mają zadebiutować w przyszłym tygodniu, prawie dziesięć lat po wprowadzeniu takich produktów w Szwecji.

WisdomTree, 21Shares i Invesco otrzymały zgodę Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) na wprowadzenie 28 maja na londyńskiej giełdzie ETP, które będą inwestować w „fizyczne” bitcoiny i eter, dwa najpopularniejsze tokeny cyfrowe.

Jednakże ETP będą dostępne wyłącznie dla inwestorów profesjonalnych, ponieważ FCA stwierdziło, że „kryptowalutowe instrumenty pochodne nie są odpowiednie dla konsumentów detalicznych ze względu na ryzyko”.

To stanowisko różni się od podejścia większości giełd w Europie, Australii, Brazylii, Kanadzie, Hongkongu i USA, gdzie kryptowalutowe ETP są dostępne zarówno dla inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych.

Notowane w USA fundusze spot na bitcoiny mają już aktywa o wartości 50 miliardów dolarów, z czego około 80% znajduje się w rękach inwestorów detalicznych.

Inni menedżerowie kryptowalut ETP, w tym ETC Group i CoinShares, również złożyli wnioski o notowanie na giełdzie LSE, z nadzieją na zgodę FCA przed 28 maja.

„Zatwierdzenie przez FCA naszego prospektu emisyjnego dla kryptowalutowych ETP to znaczący krok naprzód dla branży i profesjonalnych inwestorów z Wielkiej Brytanii” – powiedział Alexis Marinof, dyrektor Europy w WisdomTree.

Nowe kontrakty terminowe będą obejmować 10 baryłek ropy i 1 uncję złota, a ich opłaty wyniosą 0,35%, podobnie jak w innych europejskich pojazdach.

Ophelia Snyder z 21Shares, która wprowadza swoje ETP Bitcoin i Ethereum Staking w Wielkiej Brytanii z opłatami w wysokości 1,49%, powiedziała: „Londyn ma jeden z najgłębszych i najbardziej płynnych rynków kapitałowych na świecie, z dużym zainteresowaniem instytucjonalnym kryptowalutami”.

Invesco wprowadzi swój fizyczny Bitcoin ETP o wartości 240 milionów dolarów, już notowany w Niemczech i Szwajcarii, z opłatą 0,39%.

Wszystkie kryptowalutowe ETP w Wielkiej Brytanii będą miały formę obligacji notowanych na giełdzie, strukturę popularną w Europie. FCA zatwierdziła tylko produkty inwestujące w bitcoin i eter, które nie są dźwignią finansową i są fizycznie zabezpieczone.

Pomimo ograniczeń dla inwestorów detalicznych, emitenci mają nadzieję, że zainteresowanie inwestorów profesjonalnych będzie wystarczające, aby notowanie w Londynie było opłacalne.

Według Ravindera Azada z WisdomTree, firma przyciągnęła 14 instytucjonalnych inwestorów na seminarium o kryptowalutach na początku roku, a na kolejne wydarzenie w czerwcu zapisało się już ponad 140 uczestników.

Badanie Global ETF Investor Survey 2024 firmy Brown Brothers Harriman wykazało, że inwestorzy instytucjonalni w USA, Europie i Chinach są bardziej optymistyczni co do aktywów cyfrowych niż jakiejkolwiek innej klasy aktywów w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Jeden z emitentów kryptowalut ETF, który nie planuje notowania produktu w Wielkiej Brytanii, stwierdził: „Wprowadzasz na rynek produkt, który nie jest uniwersalny. Musi być uniwersalny. To jest zasada, która leży u podstaw ETF-ów na całym świecie.”

Dodaj komentarz