Największa giełda

Oświadczenie KNF w sprawie funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut

knfKomisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, w którym stwierdza na podstawie obowiązujących przepisów prawa, że obrót kryptowalutami w Polsce jest legalny.

W polskim systemie prawa nie funkcjonują przepisy zakazujące prowadzenia działalności w charakterze giełd lub kantorów kryptowalut, co oznacza, że prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności w formie giełdy lub kantoru kryptowalut, a także obrót kryptowalutami, nie jest zakazane, a w związku z tym jest legalne.

KNF

Ponadto w oświadczeniu czytamy, że od 13 lipca 2018 r. “podmioty prowadzące działalność w zakresie giełd i kantorów kryptowalut staną się instytucjami obowiązanymi w rozumieniu ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu  i będą w związku z tym musiały wykonywać wszystkie obowiązki tam wskazane.”

Może się to wiązać z uzyskaniem stosownych pozwoleń np. zezwolenia na wykonywanie usług płatniczych w zakresie prowadzenia rachunków płatniczych. KNF przypomina, że podmioty które zostały wpisane na listę ostrzeżeń KNF “mogły świadczyć klientom usługi płatnicze bez wymaganego zezwolenia KNF”. Jeśli pozostałe giełdy i kantory nie uzyskają stosownego pozwolenia to również mogą się na tej liście znaleźć.

Przedsiębiorcy zajmujący się obrotem kryptowalutami, którzy nie są pewni jak działać w świetle obowiązujących przepisów prawa, mogą się zgłosić do Programu Innovation Hub i uzyskać pomoc w ustaleniu wspólnie z KNF ram prawnych i organizacyjnych prowadzonej działalności.

2 komentarze do “Oświadczenie KNF w sprawie funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut”

  1. banda ignorantów !!!!!!!!!!!!!!!!!!! niszczą rynek krypto i podmioty w nim funkcjonujące na terenie POLSKI i jeszcze chcą podatek od tego co doprowadzili do upadłości np. abucoins ! szczyt hipokryzji i obłudy !

    Odpowiedz
  2. gra pozorów … na czas … żenada ,hipokryci zarzynają rynek krypto w Polsce i chcą jeszcze podatek od tego …

    Odpowiedz

Dodaj komentarz