Platforma handlu niewymiennymi tokenami (NFT) OpenSea poinformowała, że otrzymała zawiadomienie Wellsa od amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Zawiadomienie to stanowi zapowiedź możliwego postępowania egzekucyjnego wobec OpenSea w związku z tym, że według SEC, niektóre NFT sprzedawane na platformie mogą być uznane za papiery wartościowe.
„Jesteśmy zszokowani”
Devin Finzer, dyrektor generalny OpenSea, opisał na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter) swoją reakcję na kroki podjęte przez SEC. „OpenSea otrzymało zawiadomienie Wellsa od SEC grożące nam pozwem, ponieważ uważają, że NFT na naszej platformie są papierami wartościowymi” – napisał Finzer. Wyraził również zdziwienie decyzją regulatora: „Jesteśmy zszokowani, że SEC podjęła tak daleko idące kroki przeciwko twórcom i artystom. Ale jesteśmy gotowi stanąć i walczyć”.
Zawiadomienie Wellsa to wstępne ostrzeżenie, które informuje o potencjalnych zarzutach, jakie SEC może wnieść przeciwko danej firmie. Zazwyczaj takie zawiadomienia prowadzą do formalnych działań egzekucyjnych, jednak Finzer zapowiedział, że OpenSea będzie się bronić przed zarzutami i przeznaczy 5 milionów dolarów na pokrycie kosztów prawnych dla twórców i deweloperów NFT, którzy również mogą otrzymać podobne zawiadomienie.
SEC podejmuje działania wobec rynku NFT
SEC nie po raz pierwszy wydaje zawiadomienie Wellsa przeciwko firmie z branży kryptowalutowej. Wcześniej takie zawiadomienia otrzymały m.in. zdecentralizowana giełda Uniswap oraz platformy kryptowalutowe Coinbase i Kraken. SEC twierdziła, że działają one jako niezarejestrowane maklerskie firmy papierów wartościowych.
Jednak, jak podkreślił Finzer, sytuacja OpenSea różni się od poprzednich przypadków, ponieważ oznacza to, że SEC może uznać NFT za papiery wartościowe. „Mam nadzieję, że SEC opamięta się prędzej niż później i wysłucha nas z otwartym umysłem” – dodał Finzer.
Konsekwencje regulacji dla rynku NFT
W ostatnich latach SEC podjęła działania egzekucyjne wobec dwóch projektów NFT – Impact Theory i Stoner Cats – zarzucając im naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Oba te postępowania zakończyły się ugodami. Działania te, w połączeniu z pozwami zbiorowymi przeciwko innym firmom NFT, takim jak Dapper Labs, spowodowały efekt mrożący na rynku NFT. W lipcu 2023 roku firma DraftKings ogłosiła zamknięcie swojej działalności NFT, powołując się na „ostatnie zmiany prawne”.
Twórcy NFT walczą o swoje prawa
W obliczu rosnących regulacji i niepewności prawnej, niektórzy artyści NFT podejmują kroki prawne, aby chronić swoje prawa. Finzer zauważył, że niedawno dwóch artystów NFT złożyło pozew w sądzie w Luizjanie, domagając się deklaracji, że ich projekty nie są papierami wartościowymi.
Decyzja SEC o uznaniu niektórych NFT za papiery wartościowe może mieć dalekosiężne skutki dla całego rynku NFT, wpływając na twórców, inwestorów oraz platformy handlowe. Jak podkreśla Finzer, branża kryptowalut i NFT będzie musiała stawić czoła wyzwaniom prawnym, które mogą zdefiniować przyszłość tych innowacyjnych aktywów cyfrowych.