Największa giełda

Niekorzystna interpretacja podatkowa dla użytkowników kryptowalut

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w Bielsku-Białej wydała interpretację podatkową nr 0112-KDIL1-3.4012.237.2017.2.PR w zakresie aktywności związanych z kryptowalutami. Zgodnie z wydaną interpretacją wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę uznana została za wymianę barterową, która podlega opodatkowaniu.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza wykonywać szereg czynności związanych z kryptowalutami, w szczególności:

sprzedaż kryptowalut (za walutę tradycyjną), wymiana kryptowalut za inne kryptowaluty, zakup za kryptowaluty towarów i usług innych niż kryptowaluty

Krajowa Informacja Skarbowa w Bielsku-Białej

Pytania wnioskodawcy dotyczyły powstania obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) sprzedaży kryptowalut oraz momentu, w którym taki obowiązek powstaje.

Na podstawie podanych przez wnioskodawcę informacji oraz przytoczonych przepisów prawa polskiego i unijnego organ stwierdził, że sprzedaż wirtualnej waluty należy zaklasyfikować jako świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu VAT i jest objęte zwolnieniem od tego podatku.

Zatem sprzedaż jednostek wirtualnej waluty za wynagrodzeniem będące świadczeniem usługi w ramach której pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy obejmować będzie również jednostki walut wirtualnych może być uznana za usługę zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Krajowa Informacja Skarbowa w Bielsku-Białej

W odpowiedzi na pytanie o moment powstania obowiązku podatkowego KIS stwierdziła, że takowy obowiazek powstaje z chwilą dokonania sprzedaży wirtualnej waluty i należy dokonać rozliczenia tego podatku w okresie rozliczeniowym w którym czynność została dokonana.

Powyższy przepis formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres

Krajowa Informacja Skarbowa w Bielsku-Białej

Interpretacja określa również obowiązki podatkowe wynikające z wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę uznając taką czynność za wymianę barterową. W związku z tym, że wartość waluty wirtualnej może być wyrażona w tradycyjnych pieniądzach powstaje obowiązek opodatkowania uzyskanego wynagrodzenia.

Zatem w przypadku sprzedaży jednostek wirtualnej waluty w zamian za inne wirtualne waluty (usługa za usługę), za podstawę opodatkowania należy uznać, zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z art. 29a ust. 1 ustawy, wynagrodzenie rzeczywiście otrzymane w zamian za sprzedaż jednostek wirtualnej waluty.

Krajowa Informacja Skarbowa w Bielsku-Białej

Przykład:

Osoba A kupuje 1 Bitcoina za 10 000 zł. Osoba B kupuje 100 Litecoinów za 5 000 zł w cenie 50 zł za 1 LTC. Po jakimś czasie osoby A i B postanawiają wymienić się Bitcoin za Litecoiny. W tym momencie 1 Bitcoin jest wart 20 000 zł, a 1 Litecoin 200 zł. Osoba A przekazuje osobie B 1 Bitcoina a w zamian otrzymuje 100 Litecoinów. Jaki podatek muszą w tej sytuacji zapłacić osoby A i B?

Przychodem dla osoby A i B jest wartość transakcji czyli 20 000 zł, bo taka jest wartość rynkowa 1 Bitcoina oraz 100 Litecoinów.

Osoba A

przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód (podstawa opodatkowania)

20 000 zł – 10 000 zł = 10 000 zł

Osoba B

20 000 zł – 5 000 = 15 000 zł

Podsumowanie

Z interpretacji wydanej przez KIS wynika, że nie tylko wymiana kryptowalut na fiaty podlega opodatkowaniu, ale także wymiana jednej kryptowaluty na inną.

Update 06.12.2017

29 listopada została wydana kolejna interpretacja indywidualna 0111-KDIB1-1.4011.165.2017.1.BK , która potwierdza stanowisko że wymiana jednej kryptowaluty na inna podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

przychód po stronie Wnioskodawcy powstanie nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zamiany kryptowaluty na walutę tradycyjną, lub zamiany kryptowaluty na wskazany we wniosku towar, czy usługę, jak słusznie wskazał Wnioskodawca, ale także wtedy, gdy ma miejsce zamiana jednej kryptowaluty na inną kryptowalutę. Nie można bowiem utożsamiać „przewalutowania” jednej kryptowaluty na inną, z przypadkiem przewalutowania tradycyjnej waluty (np. euro na PLN). Zamianę walut wirtualnych należy traktować analogicznie jak zamianę jakichkolwiek praw majątkowych (np. wierzytelności).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

19 komentarzy do “Niekorzystna interpretacja podatkowa dla użytkowników kryptowalut”

 1. To jest niewykonalne. Szczególnie, że zakup jednostki danej waluty często kupuje się po kawałku, co powoduje że zamiana jednej waluty na inną może generować na giełdzie kilkanaście lub więcej transakcji do rozliczenia. Zamiast wesprzeć ludzi, kłody pod nogi i zmuszanie do ukrywania się bo po prostu nie da się działać zgodnie z prawem. Co za durni urzędnicy.

  Odpowiedz
 2. Witam
  Czy ta niekorzystna interpretacja została zaskarżona do Naczelnego Sadu Administracyjnego? Jeśli naczelnik urzędu skarbowego w moim mieście będzie miał takie samo zdanie jak wynikające z tej niekorzystnej interpretacji mogę się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego i powołać na korzystną interpretację ?

  Odpowiedz
  • Pewnie możesz ale czy to coś zmieni? W Polsce te same przepisy mogą być interpretowane na wiele różnych sposobów, zależy od organu..

 3. O kurde, ale szaleje ten Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej.
  Dostał wiatr w żagle.
  To teraz zamieniłem OneCoina na TwoCoina na giełdzie gdzie nie ma podanej ceny w USD. A cena OCOINA i TCOINA wyrażona w BTC wynosi 1 odpowiednio 1$ oraz 1mln$. Cena jest, ale transkacji nie ma 🙂 Bo to takie fugazi, fuzzi daej ruskiej giełdy.
  Czyli panie dyrektorze, to ile mam zapłacić podatku ? Troszkę się żeś pan rozbrykał.

  Odpowiedz
 4. Pingback: Tym razem korzystna interpretacja podatkowa dla użytkowników kryptowalut – Kryptowaluty
 5. Interpretacja w CAŁOŚCI dotyczy PODATKU OD TOWARÓW I USŁUG i podstawy opodatkowania w tym podatku w DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ w zakresie obrotu kryptowalutami na terenie RP. Przykład w artykule absolutnie nie dotyczy podatku dochodowego i prywatnych użytkowników kryptowalut. Autor sieje zamęt.

  Odpowiedz
  • Od barteru płaci się podatek dochodowy a w interpretacji wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę została uznana za wymianę barterową

 6. Totalny debilizm o ile zamiana coinów na inne kryptowaluty jeszcze ma sens o tyle w jaki sposób wycenić np. wymianę jakiegoś mało znanego alta do innego alt coina?
  NIE DA SIĘ, chyba że sami sobie wyliczymy ile stoi ich kurs w PLN/USD a do czego mamy go odnieść ??

  Odpowiedz
 7. No dobra. A jak gielda jest zarejestrowana u USA i jest gielda prywatna to denfacto do czasu przelania srodkow na fiaty na swoje konto nie sa wstanie stwierdzic ze takimi srodkami obracalrs, i mozna przyjac ze dla uproszczenia ze od zamiany na fiaty placisz podatek od zysku. Inna kwestia to pytanie czy nie lepiej wyplacic kase w innym panstwie w unii ktore jest bardziej przyjazne krypto.

  Odpowiedz
 8. Ryzykowna interpretacja, która może działać w obie strony. Kryptowaluty jako piramida , wcześniej czy później mogą przynieść straty. MF będzie zwracać 20% strat ?

  Odpowiedz
 9. hehe ciekawe co jak przykładowo mam bota i wykonuje 100+ tranzakcji dziennie na różnych giełdach jak mam to policzyć :). Straty na krypto rozumiem też mogę odliczyć jak na giełdzie??

  Odpowiedz

Dodaj komentarz