Największa giełda

„Nie zatwierdziliśmy ani nie popieramy Bitcoina” – Gary Gensler po akceptacji Bitcoin ETF

Przewodniczący SEC stwierdził, że sąd zmusił go do podjęcia działań, a zielone światło dla ETF na bitcoiny nie oznacza wsparcia dla tego ani innych aktywów cyfrowych.

Gensler z amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przyznał, że przegrana w sądzie w sprawie odrzucenia wniosku Grayscale o utworzenie funduszu notowanego na giełdzie bitcoinów (ETF) skłoniła go do zatwierdzenia kilkunastu propozycji tego typu w środę.

W oświadczeniu wydanym tuż po decyzji SEC, Gensler określił te zatwierdzenia jako “najbardziej zrównoważoną ścieżką naprzód”. Jednak podkreślił, że zatwierdzenie ETFa na bitcoina nie zmienia faktu, że inwestorzy powinni zachować ostrożność w związku z ryzykiem związanym z kryptowalutami.

Gensler uznał bitcoina za spekulacyjne, zmienne aktywo, które jest używane do różnych nielegalnych działań, takich jak ransomware, pranie pieniędzy, unikanie sankcji i finansowanie terroryzmu. Mimo to, starał się wyjaśnić, że zatwierdzenie ETF nie oznacza gotowości SEC do akceptacji standardów notowania papierów wartościowych związanych z aktywami kryptograficznymi.

Warto zaznaczyć, że Gensler bitcoina uznaje za cyfrowy zasób, nie traktując go jako papier wartościowy, jednak większość innych tokenów według niego podlega jurysdykcji SEC jako papiery wartościowe.

Dodaj komentarz