Największa giełda

Nie trzeba płacić podatku PCC od kryptowalut – powiedział wiceminister Paweł Gruza

brawo

Dzisiaj przed siedzibą Ministerstwa Finansów odbyła się manifestacja przeciwko absurdalnym wytycznym w sprawie płacenia podatków od obrotu kryptowalutami. Wiceminister finansów Paweł Gruza po spotkaniu z uczestnikami protestu oznajmił:

Nie będzie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w obrocie kryptowalutami do czasu wypracowania docelowych rozwiązań. Na pewno stanie się to, nie wcześniej niż za dwa lata. Natomiast utrzymujemy obowiązek rozliczenia podatku dochodowego PIT. Pracujemy na razie nad rozwiązaniami tymczasowymi.

Wiceminister finansów Paweł Gruza

Serwis wgospodarce.pl przytoczył również wypowiedź wiceministra odnoszącą się do osób, które z podatku PCC już się rozliczyły.

Niestety na razie nie ma mowy o zwrocie pieniędzy dla tych, którzy już zapłacili. Pracujemy nad rozwiązaniami legislacyjnymi, żeby ten problem rozwiązać

Wiceminister finansów Paweł Gruza

Podsumowując wg wiceministra Gruzy, nie trzeba płacić PCC ale pozostaje obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego, zarówno w przypadku transakcji krypto-fiat, jak i krypto-krypto.

Nadal istnieje wiele niejasności dotyczących rozliczenia kryptowalut, dlatego powstanie specjalna grupa, której zadaniem będzie wypracowanie prostych i przejrzystych zasad. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek.

Dodaj komentarz