Największa giełda

Nasdaq Stockholm uruchomił handel ETN na Bitcoina i Ethereum

Sztokholmski oddział giełdy Nasdaq poinformował, że 21Shares wystawił swoje pierwsze dwie fizycznie zabezpieczone obligacje giełdowe (ETN).

Instrumenty dodane przez 21Shares śledzą najpopularniejsze kryptowaluty, Bitcoina i Ethereum. W komunikacie prasowym czytamy: “21Shares, jeden z największych na świecie emitentów giełdowych produktów kryptowalut (ETP), wymienia pierwsze dwa fizycznie zabezpieczone produkty na sztokholmskim Nasdaq z Bitcoin (Ticker: ABTC) i Ethereum (Ticker: AETH) jako aktywami bazowymi.”

ETN-y czyli Exchange-Traded Notes to rodzaj dłużnych papierów wartościowych, które śledzą określone aktywa bazowe. ETN-y wykazują duże podobieństwo do obligacji, z tą różnicą że nie podlegają wypłacie odsetek. Niedawno Nasdaq Stockholm informował, że uruchomił “nowy segment ETN, papierów wartościowych notowanych na regulowanej giełdzie, śledzącej aktywa bazowe z płynnością wspieraną przez animatora rynku.”

Firma 21Shares w listopadzie zarządzała prawie 3 miliardami dolarów w 20 europejskich produktach giełdowych i 82 notowaniach. Giełda Nasdaq Stockholm z kolei jest pierwszą europejską giełdą należącą do tradycyjnego nurtu, która zaczęła dodawać instrumenty oparte na kryptowalutach. Pierwsze produkty z Bitcoinem jako aktywem bazowym pojawiły się na tej giełdzie już w 2015 roku.

Jak mówi Helena Wedin, dyrektor ds. produktów giełdowych na Europę w Nasdaq: „Exchange Traded Notes zapewnia dostęp do alternatywnych inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu przejrzystości regulowanego rynku. Cieszymy się, że możemy wprowadzić ten nowy segment na giełdzie Nasdaq Stockholm z 21Shares jako pierwszym emitentem”.

Instrumenty finansowe na Bitcoina i Ethereum poza Stanami Zjednoczonymi

Stany Zjednoczone posiadają bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące wprowadzania nowych produktów na giełdę papierów wartościowych. Co jest szczególnie widoczne w przypadku ETF-ów na Bitcoina. Choć produkty bazujące na kontraktach terminowych zostały zatwierdzone przez SEC, to raczej długo nam przyjdzie poczekać na instrumenty bazujące na fizycznym BTC.

Z tego powodu firmy starają się wykorzystywać inne rynki do wprowadzenia swoich instrumentów opartych na kryptowalutach. Niedawno firma Fidelity poinformowała o uruchomieniu ETF-ów na fizycznego Bitcoina na kanadyjskiej giełdzie papierów wartościowych.

Dodaj komentarz