Największa giełda

Libra jednak nadchodzi ale w trochę innej wersji

Libra, projekt kryptowaluty rozwijanej przez Facebooka ma w końcu ujrzeć światło dzienne. Uruchomienie planowane jest w styczniu 2021 roku, jak donosi serwis Financial Times powołując się na zaufane źródła.

Libra miała być kryptowalutą opartą na koszyku walut fiducjarnych, w tym na dolarze, euro czy jenie. Jednak taki projekt spotkał się ze sprzeciwem ze strony organów regulacyjnych w wielu krajach. Swoje wsparcie dla projektu wycofało również wiele firm z branży globalnych finansów, jak PayPal czy Mastercard, obawiając się zbyt dużych restrykcji ze strony regulatorów.

Z powyższych względów zdecydowano, że Libra zostanie uruchomiona jako stableoin powiązany z dolarem amerykańskim. W późniejszych etapach niewykluczone, że powstaną także tokeny oparte na innych walutach fiat.

Po raz pierwszy o projekcie Libra Coin usłyszeliśmy w połowie 2019 roku i była to inicjatywa wspierana przez wielu graczy z branży globalnych finansów. Do Stowarzyszenia Libra przyłączyli się Mastercard, PayPal, eBay czy Vodafone. Z biegiem czasu większość tych firm wycofało swoje wsparcie i dzisiaj do Stowarzyszenia Libra należy tylko 27 podmiotów, w tym Andreessen Horowitz, Coinbase i należący do Facebooka dział Novi Financial.

Dodaj komentarz