Największa giełda

Kryptowaluty dla uchodźców od CNBC – przez polskie bitomaty Bitcoin

Konflikt zbrojny na Ukrainie zmienił życie milionów ludzi. Wiele osób musiało ewakuować się ze swoich domów za granicę, do Polski. Okazuje się, że Ukraińcy używają tu bitomatów Bitcoin.

CNBC.com, czyli największa na świecie sieć informacyjna na temat ekonomii przesyłając uchodźcy Bitcoin za pomocą bitomatu udowodniła to właśnie – i to w kilka minut!

Przyglądamy się temu, jak szybki transfer środków i wypłata w nowoczesnym ATM może pomóc uchodźcom ominąć obecne problemy z bankowością w kraju ogarniętym wojną.

Bitomaty pomagają uchodźcom z Ukrainy

Przez ostatnie miesiące, obywatele Ukrainy masowo ewakuowali się z rejonów zagrożonych bezpośrednimi walkami na terytorium Polski. Niestety, zdobycie gotówki w obcym państwie jest dla nich niezwykle trudne. Niekiedy, wyzwaniem okazuje się uzyskanie pomocy instytucji finansowych, na przykład banków, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej.

Rozwiązaniem są wygodne bitomaty – urządzenia, które przypominają zwykłe bankomaty i służą do obsługi kryptowalut. Umożliwiają zakup USDT, BTC, ETH, LTC, często po promocyjnej prowizji 0%. W momencie publikacji tego artykułu, czyli na początku maja 2022, promocyjna prowizja w bitomatach Shitcoins.club wynosi 0.5% na sprzedaż Bitcoin oraz 1% na sprzedaż innych kryptowalut (wszystkie wartości procentowe podane są względem giełd typu Binance). Po tych właśnie prowizjach, można dziś wymienić krypto na gotówkę przy bitomacie – bez konta na stronie www, bez konta bankowego, bez ciasteczek, bez internetu, wszystko za pośrednictwem blockchain.

Co najważniejsze, wykorzystanie technologii blockchain pozwala odciąć się od opłat dla pośredników, w tym banków. Nadawca wysyła środki z dowolnego miejsca na świecie, a odbiorca otrzymuje je już po krótkiej chwili. Jeśli pierwszy raz masz styczność z bitomatami, zajrzyj do bardziej szczegółowego poradnika Co to jest i jak używać bitomatu.

Ukraina bitomaty

Wielki test bitomatów z CNBC

CNBC to największa na świecie sieć, zrzeszająca medialne kanały informacyjne. Jej przedstawiciele postanowili przeprowadzić test i ustalić, jak bitomaty pomagają uchodźcom z Ukrainy. Celem było przekazanie kryptowaluty z Miami na Florydzie do Polski tak, aby obywatelka Ukrainy przebywająca w Polsce mogła je błyskawicznie wypłacić w gotówce.

bitomat bitcoin

CNBC testuje transfer gotówki do bitomatu Shitcoins.club

Przedstawiciele CNBC testowali płatności Lighting i przesłali bitcoiny Ukraince, która mieszka w Polsce jako uchodźca – Alenie Vorobiovej. Potrzebny był do tego deweloper Gleba Naumenko, specjalista w zakresie działania sieci blockchain.

Alena musiała zainstalować na swoim smartfonie portfel cyfrowy. Jego konfiguracja zajęła zaledwie kilka minut. Następnie pracownik CNBC wykonał transfer bitcoinów przez Lighting Network. Chociaż przelew był wykonany międzynarodowo – z USA do Polski – środki pojawiły się na koncie Aleny już po kilkunastu sekundach.

Po odebraniu kryptowaluty, Alena odwiedziła bitomat we Wrocławiu i wypłaciła tam bitcoiny w gotówce. Była bardzo szczęśliwa! Cała akcja – od pobrania portfela do wypłaty gotówki – zajęła mniej niż 3 minuty! Jeśli chcesz, możesz obejrzeć film CNBC z tego wielkiego testu sprawności bitomatów.

bitomat cnbc

Bitomaty a tradycyjne przelewy do Ukrainy

Porównując możliwości tradycyjnych przelewów do Ukrainy, korzystanie z kryptowalut jest znacznie tańsze. Na przykład przesłanie $100 z USA do Ukrainy wiąże się z 10-procentową prowizją. W przypadku Lighting Network, koszty transakcji są minimalne.

Z pomocą przychodzą też operatorzy bitomatów. W czasie trwania promocji, uchodźcy z Ukrainy mogą uzyskać nawet 0% prowizji w porównaniu z popularnymi giełdami krypto. Promocje w Shitcoins.club czasem umożliwiają zakup lub sprzedaż po kursie oferującym im dodatkowe +3% Bitcoin lub PLN. Można się o nich dowiedzieć na social media.

Bitomaty na Ukrainie

Nowoczesne bitomaty są dostępne również na Ukrainie. Chociaż niektóre urządzenia zostały uszkodzone lub dezaktywowane (ze względu na bezpieczeństwo), wciąż wiele ATM jest czynnych.

bitomaty na ukrainie

Mieszkańcy Ukrainy mogą z nich korzystać przede wszystkim w zachodnich częściach kraju. Obecnie, w jednym z bitomatów na Ukrainie, prowizja za zakup lub sprzedaż krypto wynosi 0% i dodatkowo oferuje zysk +2% BTC do każdej transakcji.

Jak działa sieć Lighting Network?

Uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymywać szybkie przelewy w bitcoinach dzięki Lighting Network. Jeden z programistów odpowiedzialnych za uruchomienie tego rozwiązania wyjaśnia, że portfele Lighting posługują się specyfikacją BOLT (Basis of Lightning Technology) i działają podobnie jak popularne aplikacje bankowe.
Jeff Czyż, deweloper sieci Bitcoin, mówi:

„Sieć Lightning składa się z węzłów połączonych kanałami płatności, które służą do przekazywania płatności w sieci bez konieczności zaufania pośrednikom, bez konieczności przekazywania im danych”.

Dzięki LN możliwa staje się szybka wypłata środków w bitomacie, pomimo rozgrywającego się w Europie konfliktu zbrojnego.

lighting network bitomaty

Bitomaty dobrym rozwiązaniem dla uchodźców

Bitomaty stanowią realną pomoc dla uchodźców z Ukrainy, którzy nie mają polskiego paszportu lub ROR w banku. Bez względu na status prawny danej osoby, może ona sprzedać bitcoiny lub altcoiny w bitomacie – szybko i bezpiecznie, a do wysokości €1.000 bez rejestracji (kwota dotyczy pojedynczej transakcji, zgodnie z polityką KYC).

Jeśli znasz kogoś, kto uciekł z Ukrainy i potrzebuje pomocy finansowej, przekaż mu wsparcie w kryptowalucie. Wykorzystaj do tego wygodne bitomaty, które znajdują się w największych polskich miastach.

Mapa bitomatów w Polsce

Wielu uchodźców z Ukrainy korzysta z bitomatów i portfeli krypto do ułatwiania transakcji peer-to-peer. W Polsce istnieje prawie 200 bitomatów z Bitcoinami, co pozwala osobom uciekającym przed wojną błyskawicznie odbierać je lub wymieniać na walutę tradycyjną. Istnieje duża szansa, że jeden z takich bitomatów stoi w Twoim mieście. Możesz sprawdzić najbliższy bitomat na podstronie Mapa bitomatów w Polsce. Jeśli natomiast mieszkasz w Warszawie, zainteresują Cię godziny otwarcia, plan galerii, wskazówki dojazdu i inne poradniki na Bitomaty w Warszawie.

„Przebywając w Kalifornii, jestem w stanie kiedykolwiek przelać jakąkolwiek kwotę komukolwiek w kilka minut”

– oznajmił dyrektor Fundacji Praw Człowieka, Alex Gladstein. Fundacja wspiera aktywistów na Ukrainie od 2009 roku.

„Jesteś uchodźcą? Nie szkodzi. Nie masz jeszcze polskiego konta lub paszportu? Nie szkodzi. Twój bank z Ukrainy doświadcza problemów w związku z wojną? Nie szkodzi.” – zapewniał Alex.

mapa bitomaty

Jeśli jesteś uchodźcą, który zamierza wykorzystywać bitomaty do wygodnych i tanich transferów, ucieszy Cię fakt, że w Polsce podatek jest pobierany tylko od dochodu z krypto.

Dodaj komentarz