Największa giełda

Widmo niezapłaconego podatku PCC od kryptowalut wciąż wisi nad inwestorami

Temat podatku PCC od obrotu kryptowalutami powraca jak bumerang. W lipcu tego roku wydawało się, że sprawa zostanie rozwiązana raz na zawsze i kryptowaluty będą na stałe zwolnione z tego podatku. Tak się jednak nie stało i zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, zaniechanie poboru podatku PCC zostało tylko tymczasowo przedłużone do 30 czerwca 2020 r.

Nierozwiązana wciąż kwestia PCC od kryptowalut powinna szczególnie zaniepokoić osoby, które handlowały kryptowalutami przed 13 lipca 2018 r., czyli przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

Według najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) osoby, które dokonywały transakcji obrotu kryptowalutami przed tą datą, powinny oddać fiskusowi należny podatek PCC. Dyrektor KIS stwierdził, że “z faktu wprowadzenia rozporządzeń nie można wyciągać wniosku, że obrót kryptowalutami nie podlega opodatkowaniu w latach wcześniejszych”.

Jest to szczególnie smutna informacja dla osób, które takich transakcji dokonywały setki czy tysiące, raz ze względu iż raportowanie takiej działalności byłoby bardzo skomplikowane, a dwa ponieważ wartość podatku PCC mogłaby przekroczyć uzyskane zyski.

Ten temat był również omawiany 5 grudnia na posiedzeniu Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Rozwiązania wypracowane na szczeblu europejskim mogą mieć wpływ na sposób opodatkowania kryptowalut w krajach członkowskich, w tym w Polsce.

Warto zaznaczyć, że transakcje do 1000 zł są zwolnione od podatku PCC.

2 komentarze do “Widmo niezapłaconego podatku PCC od kryptowalut wciąż wisi nad inwestorami”

Dodaj komentarz