Kanadyjskie władze w trosce o swoich obywateli, wydały zakaz oferowania handlu kryptowalutami z marżą lub lewarowaniem.
Nowe przepisy obowiązują wszystkie podmioty oferujące handel kryptowalutami kanadyjskim obywatelom. W aktualizacji przepisów znalazły się też zapisy dotyczące przechowywania aktywów klientów oraz ich oddzielenia od aktywów należących do platformy.
Platformy do handlu kryptowalutami, które zobowiązują się do tych zobowiązań, zgadzają się przestrzegać rozszerzonych warunków, które będą obejmować między innymi wymogi dotyczące przechowywania aktywów klientów kanadyjskich u odpowiedniego depozytariusza i oddzielenia tych aktywów od własności platformy, a także zakaz oferowania depozytu zabezpieczającego lub dźwigni finansowej dla dowolnego kanadyjskiego klienta – czytamy w oświadczeniu.
Depozyty użytkowników muszą być przechowywane przez kwalifikowane podmioty, które podlegają nadzorowi finansowemu w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych lub podobnej jurysdykcji z systemem nadzoru w zakresie postępowania i regulacji finansowych.
Rozszerzone przepisy zostały wprowadzone „w następstwie ostatnich wydarzeń na rynku kryptograficznym”, co prawdopodobnie oznacza głośny upadek giełdy FTX i zarzuty o nielegalne inwestowanie środków należących do użytkowników.
CSA przystępuje do zacieśnionej kontroli rynku kryptowalut
Kanadyjscy Administratorzy Papierów Wartościowych (CSA) zapowiadają dużo ściślejszą kontrolę podmiotów kryptograficznych działających na terenie Kanady. Organ będzie kontaktował się z platformami, aby omówić zastosowanie rozszerzonych warunków do tych firm.
CSA zapowiada także zmianę podejścia do stablecoinów, które w ocenie urzędu mogą zostać uznane za papiery wartościowe i/lub instrumenty pochodne. W związku z tym rząd przypomina, że platformom kryptowalutowym „nie wolno zezwalać kanadyjskim klientom na handel lub uzyskiwanie ekspozycji na jakiekolwiek aktywa kryptograficzne, które same w sobie są papierami wartościowymi i/lub instrumentami pochodnymi.”