Największa giełda

Jeszcze większa regulacja kryptowalut zbliża się wielkimi krokami

Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) wezwała do utworzenia globalnego organu regulacyjnego dla rynku kryptowalut.

IOSCO jest organizacją zrzeszającą instytucje zajmujące się regulacją rynków finansowych na całym świecie. Stworzenie globalnego organu regulacyjnego dla branży cyfrowych aktywów jest priorytetową sprawą dla IOSCO w tym roku.

Prezes IOSCO Ashley Alder, powiedział że zainteresowanie cyfrowymi walutami na całym świecie stale rośnie i stało się obecnie jednym z priorytetowych obszarów działania tej organizacji. Podczas konferencji zorganizowanej przez thinktank OMFIF Alder powiedział: „Jeśli spojrzeć na ryzyko, którym musimy się zająć, jest ono wielorakie, a w rozmowach na poziomie instytucjonalnym pojawia się mur obaw związanych z kryptowalutami”.

Ostatni tydzień pokazał dobitnie, że rynek kryptowalut potrafi być nieprzewidywalny, po tym jak Terra (Luna) spadła z ósmego miejsca pod względem kapitalizacji na bardzo odległą pozycję, a jej cena zbliżyła się prawie do zera.

Regulacje przyszłością kryptowalut?

Przemysław Kral, CEO Zondy uważa, że stworzenie globalnej instytucji regulującej kryptowaluty i ujednolicającej przepisy obowiązujące na całym świecie, „byłoby przełomowym momentem dla branży walut cyfrowych. Przede wszystkim, przyniosłoby większą stabilność na często niestabilnym rynku”.

Zauważa on, że podejście IOSCO nie jest pierwszym takim sygnałem dla branży – Rada Stabilności Finansowej (FSB), międzynarodowy organ monitorujący globalny system finansowy i przedstawiający rekomendacje, również niedawno wezwała do stworzenia globalnych ram regulacyjnych – powiedział Kral.

Potrzeba regulacji rynku kryptowalut jest sygnalizowana również przez krajowe organy, na przykład w Szwajcarii, Estonii, Gibraltarze i Litwie, gdzie organy narodowe naciskają na wdrożenie nowych praw.

CEO Zondy dodał: „W Zondzie wierzymy, że rynek kryptowalut osiągnie swój pełny potencjał tylko wtedy, gdy będzie maksymalnie przejrzysty. Implementacja uniwersalnych zasad umożliwi utorowanie drogi do prawdziwie długofalowej i bezpiecznej adopcji kryptowalut. Globalny organ regulacyjny może zapewnić jasność, spójność i kontrolę rządom krajowym, firmom i platformom handlowym, a w efekcie – lepszą ochronę konsumentów”.

Zonda oferuje swoje usługi tylko w krajach, w których uzyskała stosowne pozwolenie. Niedawno giełda stała się pierwszą europejską giełdą handlu kryptowalutami, która uzyskała licencję w Kanadzie. Obecnie Zonda stara się o uzyskanie analogicznego pozwolenia w Szwajcarii.

Dodaj komentarz