Japonia rozważa obniżenie podatków od kryptowalut w 2025 roku

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) zaprezentowała plany reformy krajowego kodeksu podatkowego, które mogą przynieść obniżenie podatków od kryptowalut w 2025 roku. W opublikowanym 30 sierpnia wniosku FSA wskazała na potrzebę traktowania kryptoaktywów na równi z tradycyjnymi aktywami finansowymi, aby umożliwić obywatelom inwestowanie na podobnych zasadach.

Nowe podejście do opodatkowania kryptowalut

FSA podkreśliła w swoim wniosku, że „kryptowaluta powinna być traktowana jako składnik aktywów finansowych, który powinien być celem inwestycji publicznych”. Obecnie zyski z kryptowalut w Japonii są opodatkowane jako dochód różny, z progresywną stawką od 15% do 55%. Najwyższa stawka 55% dotyczy dochodów powyżej 200 000 jenów (około 1377 USD), podczas gdy zyski z obrotu akcjami są opodatkowane jedynie 20%.

Dodatkowo, przedsiębiorcy posiadający kryptowaluty muszą płacić stały podatek w wysokości 30% od wartości swoich aktywów na koniec roku obrotowego, nawet jeśli nie osiągnęli zysku ze sprzedaży. Proponowana reforma ma na celu ułatwienie inwestycji w kryptowaluty i obniżenie obowiązujących stawek podatkowych, co mogłoby pobudzić rynek i zwiększyć jego atrakcyjność dla inwestorów.

Proces legislacyjny

Reformy podatkowe w Japonii przechodzą przez skomplikowany proces legislacyjny. Ministerstwa rządowe składają wnioski do rządzącej partii, która przekazuje je do komisji ds. badań nad systemem podatkowym i do krajowego organu ustawodawczego. Zmiany muszą zostać zatwierdzone przez obie izby japońskiego rządu: Izbę Reprezentantów i Izbę Radców, zanim wejdą w życie.

Lobbing na rzecz obniżki podatków

Zwolennicy kryptowalut w Japonii od lat apelują o zmiany w opodatkowaniu aktywów cyfrowych. Japan Blockchain Association, grupa lobbingowa na rzecz kryptowalut, oficjalnie zwróciła się do rządu w 2023 roku z wnioskiem o obniżenie stawki podatku od kryptowalut. Organizacja złożyła także wniosek o reformę podatkową na rok 2025, proponując m.in. stałą stawkę podatku od kryptowalut w wysokości 20% oraz możliwość trzyletniego odliczenia strat przeniesionych na inny okres.

Nadzieje na zmiany

Choć propozycje te dotychczas nie przyniosły konkretnych rezultatów, plany FSA wskazują, że reforma może być na horyzoncie. Jeśli zostanie zatwierdzona, zmiany mogą przynieść ulgę inwestorom kryptowalutowym w Japonii i przyczynić się do dalszego rozwoju tego sektora.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments