Giełda kryptowalut z dźwignią

Jak rozliczać podatki z kryptowalut za 2019 rok

Free Images _ achievement, bank, bitcoin, blockchain, business, cash, close up,

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory pitów za 2019 roku, dzięki czemu rozliczanie podatków z kryptowalut dla osób fizycznych w końcu stało się łatwe i przejrzyste.

W formularzu PIT-38 należy wpisać uzyskany przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut. Co więcej koszty można przepisywać na kolejne lata aż do całkowitego ich odliczenia. Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenie, na przykład w postaci wyciągów z giełd kryptowalut.

Załącznik do rozporządzenia MFIR nr 1 - PIT-36.pdf

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Poniesiona strata z obrotu walutami wirtualnymi, nie może być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej.

Sławomir Mentzen wyjaśnia zasady opodatkowania kryptowalut:

267 komentarzy do wpisu „Jak rozliczać podatki z kryptowalut za 2019 rok”

 1. Czy należy wykazać w PIT-38 krypto waluty otrzymane jako zapłatę za pracę lub podarunek? Np. Otrzymałem 1 BTC po kursie 1000 USD kilka lat temu, trzymam do tej pory ale nie poniosłem kosztu zakupu wspomnianego Bitcoina.

  Odpowiedz
  • Witam jestem w uk i mam do rozliczenia ostatnie 8 miesięcy jaki wniosek powinnam wypełnić ? Gdzie uzyskam taki wniosek i gdzie go wysłać … wpłaciłam 250£ o jestem na zero nic nie zarobiłam . Proszę o pomoc . Dziekuje

   Odpowiedz
 2. W 2019 wpłynęły pieniądze na konto walutowe w USD, po jakim kursie przeliczyć do zeznania rocznego? NBP tabela A kursów średnich z dnia poprzedniego wpływu?

  Odpowiedz
 3. Pytanie teoretyczne. Jeżeli kupię z konta bankowego np za 2000zł kryptowaluty w 2020 roku i w tym samym roku będę też wypłacał z giełdy złotówki na to samo konto i nie uwzględnie tego w deklaracji pit to w jaki sposób Urząd Skarbowy może się o tym dowiedzieć? czy takie informacje przekazywane są do urzędu z giełd ? z banków ?

  Odpowiedz
   • Ryczałt od wynajmu mieszkania w Polsce opłacam w Polsce, a podatek od zarobków w UK płacę w UK. Czy pomimo tego mogę rozliczać podatek od krypto walut w UK? Tak jak już wspomniałam wcześniej kupuje je za złotówki z Polskiego konta bankowego,a wszelkie zyski ze sprzedaży będę wpłacać na polskie konto. Chciałabym uniknąć podwójnego opodatkowania i problemów z US w PL.Dziękuje Ola

    Odpowiedz
 4. Witam
  Rozliczyłem już pit za krypto ale jest jedno ale. Mianowicie nigdzie nie było opcji by przesłać plik z wykazem operacji na giełdzie (usługa e-pit). Czy teraz mam to dosłać na jakiś email US czy mam czekać na jakieś info od nich?

  Odpowiedz
 5. Pytanie następujące:
  w 2017 kupiłem krypto za 2000 Euro, w tym samym roku i następnych wykonałem trochę sprzedaży i jeszcze trochę dokupiłem. Ogólnie do 2019 roku wykonałem kilkadziesiąt transakcji, ale w większości ze stratą. Jak podsumuję sobie te zakupy to będę miał, ze kupiłem za 40 000 Euro a sprzedałem za 39 000 Euro. Jak powinienem to rozliczyć?
  W 2019 roku kupiłem sumarycznie za 53 000 Euro a sprzedałem za 50 000 Euro. W jaki sposób powinienem to rozliczyć? I drugie pytanie: jak liczyć kurs Euro do PLN (z dnia transakcji)?

  Odpowiedz
 6. Witam
  Korzystając z okazji chcialbym uzyskac potwierdzenie iz kazde wyjscie z krypto do Fiat niezależnie czy środki sa na giełdzie bitbay czy już wypłacone na konto bankowe no ing to jest to samo w kwestii ewentalnego podatku ??
  Tak samo jak mogę robić przelewy z banku na giełdę i jeśli nie wykonam żadnej transakcji i zrobię zwrot na bank to nie zapłacę podstku

  Odpowiedz
 7. Może jeszcze ja się załapie na podpowiedz odnośnie rozliczenia , niby to takie proste a jednak nie wiem jak to poprawnie zrobić. Moje zakupy i handel wyglądały w ten sposób.
  -2017 zakup krypto za 2050 zł, – wyplata 0 zł,
  -2018 zakup krypto za 1000 zł, – wypłata 6004 zł,
  -2019 zakup krypto za 4489 zł,- wypłata 0 zł.
  Nie rozliczałem się do tej pory z krypto ponieważ sam US , nie wiedział jak to robić.
  Teraz kiedy jest to już w miarę uregulowane chciałbym mieć to rozliczone.
  Podpowie ktoś ,jaką sumę w którą rubrykę wpisać , aby było poprawnie ?

  Odpowiedz
 8. W 2019 roku kupiłem btc i wszystko przegrałem na dźwigni zostając z niczym. Stan portfela wynosi 0. Kupiłem btc za 5 tys zl . Jak to rozliczyc?

  Odpowiedz
 9. Czy jeśli za 2017 i 2018r w ramach działalności gospodarczej wykazywałem zakup i sprzedaż krypto ze stratą, to mogę teraz złożyć korektę zeznania aby wpisać w pit38? Ze względu na zmianę przepisów od 2019r w ramach działalności nie byłbym w stanie rozliczyć już tej straty…
  Nie będzie problemów z US?

  Odpowiedz
 10. Inwestuję w krypto od kilku lat. Nic nie sprzedałem. Wszystkie transakcje wykonywałem w Euro. Np. przelałem kilka tysięcy Euro i za to kupiłem bitcoiny i inne kryptowaluty.
  Czy mam teraz przeliczyć wstecz po ile było euro przy każdej transakcji i po prostu wpisać sumę jako wartość kosztu?
  Które pola powinienem wypełnić w PIT?

  Odpowiedz
 11. Witam, dwa pytania:
  1. Krypto kupiłem w kantorze (bez logowania się). Kantor nie udostępnił żadnego potwierdzenia zakupu, a jedynie podsumowanie transakcji (które zapisałem na dysku) z danymi typu: ilość danej krypto, kwota w PLN, identyfikator zlecenia (który widnieje także w tytule przelewu z banku) oraz mój e-mail. Czy na podstawie tego podsumowania (plus oczywiście potwierdzenie przelewu w banku) mogę odliczyć koszty?
  2. PIT-38 składamy jako dodatkowy do PIT-37, czy zamiast niego?

  Odpowiedz
 12. No to jeszcze pytanie ode mnie:
  – kupilem btc w grudniu 2018 za 1000zl, sprzedalem za 1050zl w styczniu 2019. W pit38 wpisuje ze moje koszta to 1000zl, przychod to 1050zl wiec dochod 50zl i od tego place te 19% podatku?
  Dziekuje

  Odpowiedz
 13. Witam! W ubiegłym roku dokonałem kilku transkacji różnych kryptowalut do bitomatu Shitcoin. Jednak nie zrobiłem wypłaty. Czy to wszystko policzone do PIT ? Byłbym wzdzieczny o odpowiedź.

  Odpowiedz
 14. Załóżmy że kupiłem 1 btc w 2019 r za 20 tys zl
  Na koniec roku 31.12 sprzedałem go za 30 tys zl i jednak go zakupiłem ponownie 1.01.2020 r za 29 tys zl
  Czy podatek dochodowy muszę zapłacić za te różnice 10 tys czy nie ??

  Odpowiedz
 15. Witam,
  Co jeżeli w 2018 roku miałem tylko sprzedaż (zero wpłat własnych) kryptowalut, a nie rozliczyłem tego w latach wcześniejszych? sprzedawałem przez moje konto na bitbay kryptowaluty szwagra, który przebywa za granicą. Kwota niemała…
  Obecnie chce rozliczyć PIT-38 za 2019. Co mam zrobić z rokiem 2018???
  Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
 16. Witam; W styczniu 2019 przeniosłem 10 tyś. akcji Petrolinvestu, które zostały usunięte z obrotu na GPW na Giełdę kryptowalut o nazwie NOVA GIEŁDA. Na tej giełdzie moje akcje zostały zamienione na tokeny Petrolinvest. Jakie mam wpisać koszty – kupowałem te akcje na GPW przez jakieś 10 lat i nie mam dostępu do wszystkich transakcji, czy może policzyć po kursie z ostatniego dnia notowań ?czy zwrócić się do biura maklerskiego o podanie tych danych?. W 2019 udało mi się sprzedać 150 szt to rozumiem że muszę je uwzględnić jako przychód. A co z innymi
  tokenami które kupowałem za środki ze sprzedaży tokenów Petrolinvestu?

  Odpowiedz
 17. Witam, mam dwa pytania:
  1. Czy do rozliczenia się z zakupu/sprzedaży kryptowalut muszę prowadzić działalność gospodarczą i posiadać NIP?
  W roku 2019 kupiłem BTC w kantorbitcoin.pl i poprosiłem o potwierdzenie zakupu, lecz kantor utrzymuje iż potrzebuje mojego numeru NIP i informuje również, że jak chce się rozliczyć z US to potrzebuje NIP. Czy jest to prawdą?

  2. Czy jeżeli sprzedałem w 2019 roku kryptowaluty i uzyskałem przychód mieszczący się w kwocie wolnej od podatku to czy muszę wtedy zapłacić podatek? i czy mogę ewentualnie pomniejszyć go o koszta zakupu krypto w 2018r. które wtedy(w 2019r.) nie uwzględniłem w PIT? czy w takiej sytuacji niema już sensu pomniejszać przychodu o koszta z 2018 roku?

  Odpowiedz
 18. Witajcie

  W związku z sytuacja postanowiłem doinwestować w krypto . Mam już troszke na koncie krypto ale będę chcial cos dokupić.
  Jak wygląda podatek na 2019 r ??
  Załóżmy że przelałem i zakupiłem krypto za 30 tys w zeszłym roku i po zakupie zostało mi 1 btc i inne . W ciągu roku trajdowalem i na koniec 2019 mam 1.2 btc i we fiat mial 5000 zl . Jaki podatek mam zapłacić od jakiej kwoty??

  Odpowiedz
  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

   Odpowiedz
 19. Odnośnie podatku 19 procent dochodowego za 2019 r
  Mam taka sytuację. Na dzień 1.o1.2019 miałem Na giełdzie :
  1btc
  1000 pln
  500 euro
  1 eth

  Na dzień 31.12.2019 r mam
  1200 pln
  1.2 btc
  600 euro
  1.2 eth

  Czy teraz mam zapłacić podatek z różnicy pln i euro ?? Czyli z 200 zl i 100 euro czy też z 0.2 btc i 0.2 eth??
  Tyle udslo mi się ugrać na tej giełdzie w ciągu roku

  Odpowiedz
  • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach krypto i wszystkie sprzedaże z 2019r.

   Odpowiedz
 20. W 2019 r dokonałem zakupu BTC za 50 zł na giełdę Binance z konta bankowego. Dostalem tez na Binance kwoty zwrócone z FutureNet. W tym roku nie robiłem żadnej wypłaty. Czy muszę wszystko zeznać w PIT-38 ?

  Odpowiedz
 21. Witam. Kryptowaluty kupuję od 2016 roku. W roku 2017 sprzedawałem i rozliczyłem wg ówczesnych przepisów. W roku 2018 tylko kupowałem i nie wykazywałem tego w PIT. Natomiast w 2019 sprzedałem jakąś niewielką ilość uzyskując niewielki przychód i nadaj skupowałem. W związku z tym teraz powinienem wpisać w rubryce E w polu 35 powinienem wpisać kwotę zakupów w roku 2019, w polu 34 kwotę sprzedaży w 2019 natomiast w polu 36 kwotę zakupu w roku 2018 ?

  Odpowiedz
 22. Nie wiem czy takie pytanie było wcześniej, ale udało mi się znaleźć. Jak wygląda sytuacja z Revolutem? Czy jak dokonuję tam transakcji PLN – BCN – PLN to standardowo rozliczam to w PIT-38, czy może w przypadku Revoluta jest inaczej?

  Odpowiedz
  • ja się podłączam.
   Niby w revolut nie kupujesz krypto waluty a “ekspozycję”. Ja to nazywam pewnego rodzaju zakładem co do ceny krypto.. Już miałem wypełniać PIT ale teraz to też nie jestem pewien

   Odpowiedz
 23. Czyli, jak dobrze rozumiem, w przypadku samego zakupu w roku 2019, wypełnia się PIT 38 i wypełnia się tylko rubrykę E, tak? W pole 35 wpisuje się kwotę zakupu… W pole 34 wpisuje się 0,00 zł (brak sprzedaży)… W polu 36 również wpisuje się 0,00 zł (brak zakupu w latach ubiegłych)… Zgadza się?
  I jeszcze odnośnie rubryki C. Rozumiem, że rubrykę C zostawia się pustą, tak? W pola oznaczone jako 21 i 23 nic się nie wpisuje, zgadza się?

  Odpowiedz
 24. W 2018 roku zakupiłem kryptowaluty i rozliczyłem je w 2019 na miarę uwczesnych przepisów(wykazałem koszty). W 2019 nie prowadziłem żadnych nowych transakcji. Czy w tym roku mogę wykazać te koszty (w rubryce 36), tak aby w przyszłości móc je rozliczyć?

  Odpowiedz
   • Ja też, ja też 🙂 Prawda jest taka, że nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie, bo przepisy są niejasne i mogą być różne ich interpretacje.

    Odpowiedz
    • U mnie sytuacja jak u p. Michała, z tym że w picie za 2018 odliczyłam wykazaną stratę związaną z zakupem krypto od przychodów z innych źródeł. Czy muszę teraz w ogóle wypełniać PIT-38 czy wystarczy PIT-37? Krypto wciąż mam, ale w 2019 nie wykonałam żadnych operacji.

     Odpowiedz
     • Jeżeli dobrze rozumiem art. 23 ustawy to jeżeli kosztów nie odliczało się wcześniej to można je wykazać, natomiast jeżeli zostały odliczone to nie…?

      http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2860_u/$file/2860_u.pdf

      Art. 23. Koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy
      zmienianej w art. 1 oraz w art. 15 ust. 11 ustawy zmienianej w art. 2, poniesione i
      192
      nieodliczone od przychodów przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, podatnik
      wykazuje odpowiednio w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy
      zmienianej w art. 1, składanym za 2019 r. albo w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust.
      1 ustawy zmienianej w art. 2, składanym za pierwszy rok podatkowy rozpoczynający się
      po dniu 31 grudnia 2018 r.

     • Po konsultacji z doradcą podatkowym:
      Takie koszty można wykazać (a nawet powinno się) w tym roku:
      1. Z korektą PIT za zeszły rok (korekta powinna zrównać koszty z przychodami) i następnie wykazać je należy w tym roku w PIT-38
      2. Bez korekty PIT za zeszły rok – jednak należy pamiętać aby tych kosztów z poprzedniego PIT-u w żadnej sposób nie rozliczać/amortyzować po “staremu”

      Można to zrobić oczywiście jeżeli koszty te nie zostały już odliczone (tak jak w przypadku użytkownika “Z”. W takim wypadku nie wiem czy i jak by to można odkręcić.

 25. Witam.Mam zamiar zakupić kryptowalute i przebudować nią pod usd czy muszę zapisywać każdą transakcję wymiany usd na krypto i krypto na usd? Jak najprościej te operacje rozliczyc i wpisywać w PIT?Czy muszę zapisywać kurs usd z danego dnia wymiany krypto na usd?

  Odpowiedz
 26. A jak wygląda kwestia kupowania kryptowalut w bitomacie? Czy jeżeli kupię sobie co jakiś czas za jakieś nieduże pieniądze (nawet niech to będzie 50 zł), to też grzecznie się trzeba z tego spowiadać przed skarbówką?

  Odpowiedz
 27. Dzień dobry.
  Kupiłem Bitcoina w 2020r., mam zamiar trzymać go przez 10 lat do 2030r. Czy muszę w następnym roku wykazać to w PIT lub czy mogę dopiero np rok przed planowaną sprzedażą wykazać ich zakup w 2029r.? Wiem że prawo może się do tej pory zmienić ale jeśli nie wykaże zakupy Bitcoina w nast roku to mam rozumieć że przy sprzedaży będę musiał uiścić 19 proc podatku od całości sprzedaży a nie tylko od róznicy między zakupem a sprzedażą (pod warunkiem zysku)?

  Odpowiedz
  • Teoretycznie ten zakup powinieneś wykazać w PICie za 2020 r. i przepisywać go w kolejnych wpisach. Co do nie wykazania tego zakupy w PIT to trudno powiedzieć, niestety wiele może zależeć od US albo urzędnika kontrolującego, przepisy nie są jednoznaczne w tej kwestii że nie wykazanie kosztów musi jednoznacznie oznaczać brak możliwości rozliczenia ich w przyszłości.

   Odpowiedz
 28. Witaj
  Przeczytałem całe forum oraz film Sławka.
  Chce sie rozliczyc i napisałem maila do biura rachunkowego ale z jednym sie nie zgadzam porównując co tu piszecie i co bylo w filmie a mianowicie

  Od okresu 2016 r dokonywalem roznych zakupow i sprzedazy w wiekszej lub mniejszej czestotliwosci ( krypto – fiat , fiat -krypto , oraz te ktore nie trzeba rozliczać czyli tranzakcje kryto-krypto )

  Odp biura
  W okresie od 2016 do końca roku 2018 operacje krypto-krypto należy rozliczyć
  I to mi sie nie zgadza bo powtarzane jest tu kilkukrotnie ze wymiana krypto krypto nie podlega rozliczniu

  Prosze o info z gory dziekuje

  Odpowiedz
  • Artykuł dotyczy rozliczenia za 2019 r. Wcześniej nie było przepisów regulujących handel kryptowalutami, dlatego tak naprawdę nikt nie wie jak to należało zrobić przed 2019 rokiem.

   Odpowiedz
 29. 1. Jeżeli kupiłem btc za np. 1000zł, wykonałem kilka transakcji i uzyskałem kwotę 1200zł.
  Następnie za całość (1200zł) kupiłem btc i nie sprzedałem do końca roku. Teoretycznie mam zysk ale praktycznie w momencie ponownej sprzedaży odniosę kolejny przychód/stratę. Jak powinienem to rozliczyć?

  2. Jeżeli kupię btc na giełdzie i wymieniam je na fiat (na giełdzie) to podlega już opodatkowaniu czy w momencie wypłacenia tej gotówki poza giełdę np. z powrotem na konto bankowe.

  Odpowiedz
  • 1. Sumujesz wszystkie transakcje zamiany krypto na fiaty, kupno kryptowalut to koszty a sprzedaż to przychód i wpisujesz uzyskane sumy w odpowiednie rubryki, suma kosztów rubryka 35, a suma przychodów to rubryka 34. Dochód to przychód minus koszty.
   2. Opodatkowana jest wymiana krypto na fiaty, a nie wypłata z giełdy.

   Odpowiedz
   • Czyli jak na 1.01 .19 miałem stan 1 btc i 1 eth i 1000 pln
    A na dzień 31.12.19 miałem stan 1.2 btc. 2 eth i 3000 pln to podatek dochodowy zapłacę tylko z 2000 pln tak ????

    Odpowiedz
    • W picie za 2019 r. wpisujesz wszystkie zakupy nierozliczonych we wcześniejszych latach BTC i wszystkie sprzedaże z 2019r.

     Odpowiedz
 30. Kupiłem krypto za 4000 w 2019r. Sprzedałem wszystko ze stratą za 2000zł w grudniu. Jeżeli nie mam dowodow zakupów z giełdy to te 2000zł rozliczam jako dochód? Rozumiem, że w mojej sytuacji nic nie wpisuje w poz 35.

  Odpowiedz
  • Witam mam pytanie
   np kupiłem kryptowalute za 1200zl sprzedałem za 900zl
   Ponioslem stratre 300zl
   Nie posiadalem krytowaluty na porteflu
   tylko np na revolucie i jest to nazywane jako ekspozycja krypotowaluty skoro jest to ekspozycja i np firma tak naprawdę revolut przekazał kryptowalute muszę odliczyć podatek skoro mieszcze sie w tak zwanej uldze podatkowej
   Nie pracuje na codzień studuje nie generuje rzadnego przychodu
   i nie wygenerowałem przychodu z kryptowalute A wręcz przeciwnie stare też nie posiadam tej krytowaluty na własność A jaki mi sie wydaje udział albo akcje

   Dziękuję za odpowiedź:)

   Odpowiedz
 31. Przykładowało wpłaciłem 500zł na bitbay kupiłem bitcoin za ta kwote, zaminiłem na inna krypto sprzedałem inna krypto i straciłem odzyskujac 420zł czyli bilans 80 na minus. Czy wymiane krypto na krypto musze jakos umieszczac w picie czy poprostu moim kosztem jest 500 a strata 80?

  Odpowiedz
 32. Dobry wieczór,
  handel kryptowalutami tylko na giełdzie, więc krótko:
  rok 2017 – zysk, rozliczone w PIT
  rok 2018 – strata, rozliczona w PIT
  rok 2019 – czy mogę tą stratę z 2018 doliczyć do kosztów z ubiegłych lat?

  Odpowiedz
 33. Witam, w lutym 2019 wymieniałam 3850 zł na 1000 USD przez okres od lutego do maja otrzymywałam zysk oraz pobierana była prowzja po czym na dzień 23 maja miałam saldo 1087,84 USD za które zakupiłam BTC, następnie sprzedałam BTC na 1341 EUR. po czym zakupiłam 2303 EUR. Pytanie czy w PIT-38 w poz. 35 wpisuję kwotę 1000 usd+2303 eur przeliczone po kursie NBP z dnia poprzedzającego, czy kwotę 1087,84 usd + 2303 eur (przeliczone po kursie NBP z dnia poprzedzającego zakup)

  Odpowiedz
 34. Witam,
  Mam pytanie jeśli w 2019r. kupiłem np. na bitbay za 1000zł litecoina następnie go sprzedałem z zyskiem 1750zł i nie wypłacając z giełdy za 1750zł kupiłem xrp następnie sprzedałem je znowu za np.2500zł następnie kupilem btc za 2500zł i sprzedałem za 3200zł jak to rozliczyć w picie za 2019r.

  Odpowiedz
   • Ta odpowiedz jest czesciowo poprawna, zalezy od tego jak przyjmiemy logikę słowa “sprzedałem z zyskiem 1750”. Czytając opis to może być resell za 1750 total, albo za 2750 (sam zysk 1750 + kwota wpłaty).

    Wtedy calkowity przychod powiekszony jeszcze o 1000 czyli kwotę bazową transakcji.
    przychód: (+1000) 1750 + 2500 + 3200 = 8450

    Czy tak?

    Odpowiedz
 35. Jeśli w 2019 roku zakupię kryptowalutę ale jej nie sprzedam to czy muszę składać dokumenty pit 38? jeśli tak to tylko muszę wykazać za jaka kwotę kupiłem kryptowalutę? Dziękuję

  Odpowiedz
 36. Hej.

  Czy ktoś może podpowiedzieć co do pozycji 36 jeśli posiadam krypto od 2017 r a w żadnym pit w zeszlych latach tego nie wykazałem. Mam wpisac wartoasc na dzień rozliczenia czy wartość zakupową? Co jeśli 100 razy kupiłem na przemian że 100 krotna sprzedażą w poprzednich latach??

  Odpowiedz
 37. Czy Transakcje na Binance BTC->USDT oraz USDT->BTC (USDT (tether) znajduje się w zakładce FIAT) należy traktować jako transakcje krypto-krypto czy jako transakcje rodzącą obowiązek podatkowy krypto-fiat?

  Odpowiedz
 38. Czy jeżeli kupiłem kryptowaluty w 2018 i 2019 roku i nic nie sprzedałem, to czy muszę zadeklarować ten zakup? Czy mogę go zadeklarować dopiero w roku sprzedaży np 2024 i pomniejszy to moje zobowiązanie podatkowe? Dziękuję za odpowiedz.

  Odpowiedz
 39. Mam pytanie, kupując krypto za kwotę 2000 zł ,następnie zamieniając posiadaną krypto na różne inne krypto a ostatecznie zamieniając na fiaty z końcową kwotą 2500 zł, w pole 34 wpisuję przychód w kwocie 2500 zł nastomiast 35 wpisuje koszta czyli 2000 zł. Do tego potwierdzenie transkacji kupna pierwszej krypto i sprzedaży końcowej na fiaty. Rozumiem,że nie muszę podliczać wszystkich transkacji krypto-krypto. Liczy się zamiana fiat-krypto (koszta) i końcowa krypto-fiat (przychód) ?

  Odpowiedz
 40. Witam.
  W 2016 r wpłaciłem kilkukrotnie jakaś kwotę poprzez przelew bankowy i każdego roku dopłacałem na swoje konto Bitbay. Kupowałem sprzedawałem między krypto jak i do Fiat ale nic nie wyplacalem na konta bankowe.
  1.Teraz chce jakoś rozliczyć się. Co do pit 38 i pozycji 34 wiem co i jak trzeba uzupełnić. Co do 35 pozycji jak rozliczyć prowizję skoro oni pobierają nie w PLN tylko w tym czym handlujemy czyli mam znalesc cenę z dnia krypto w danym dniu tranzakcji tak??
  2. Pozycja 36 jak mam to uzupełnić skoro trochę tych krypto miałem z lat 2016 2018?

  Odpowiedz
  • Pozycja 35 to koszty czyli przykładowo kupiłeś za 100 zł to koszt masz 100 zł.
   Poz. 36 tak jak w opisie koszty niepotrącone w poprzednich latach, jak nie rozliczałeś się w latach poprzednich to nie da się tego rozliczyć poprawnie a jak rozliczyć poprawnie wcześniejsze lata nie wie nikt.

   Odpowiedz
   • więc co byś zrobił na moim miejscu jeśli chodzi o te zakupy z lat wcześniejszych czyli 2016-18 a wpis z pozycje 36?

    Odpowiedz
    • Udać się do jakiegoś dobrego doradcy podatkowego, który zna się na krypto a nie na wyciąganiu kasy.

     Odpowiedz
     • Liczyłem że Ty podpowiesz tu bo czytając znasz sie na robocie. Jakie koszty są takiej usługi u doradcy jakieś widełki znasz?

   • a w życiu. koszt to prowizja a nie kwota zapłacona. jak kupiłeś za 100zł i sprzedałeś za 120 ale dostałeś 110 bo giełda wzięła 10 to twoim kosztem jest to 10

    Odpowiedz
    • Jak kupiłeś za 100 zł to 100 zł jest kosztem, jak sprzedałeś i dostałeś 110 zł to Twoim przychodem jest 110 zł. W tym przypadku masz 10 zł dochodu (przychód – koszt).

     Odpowiedz
 41. Dzień dobry,
  Ostatni film dr Mentzena oraz komentarze administratora w tym wątku praktycznie wyczerpują temat, za co bardzo dziękuję.
  Mam tylko jedną wątpliwość: czy prowizje operatora płatności za transfery FIAT do/z giełdy powiększają koszty? Przykładowo: znam osoby, które na BitBay wpłacają za pomocą Poczty Polskiej, płacąc przy tym 2% prowizji. Czyli załóżmy, że od 10000 PLN mamy 200 PLN prowizji. Czy koszt wyniósł 10000 czy 10200? Moim zdaniem to pierwsze, bo te 200 PLN nie ma związku z nabyciem walut wirtualnych, jest to opłata za usługę finansową.
  Z góry dziękuję za wyjaśnienie!

  Odpowiedz
  • Opłaty za przelew nie powiększają kosztów bo nie są bezpośrednio związane z transakcją kupna/sprzedaży, raczej na takim stanowisku będzie stał US.

   Odpowiedz
 42. Sprzedane było z portfela blockhain więc jak zwrócę się do firmy to po numerze transakcji powinni wydać mi potwierdzenie sprzedaży?

  Odpowiedz
 43. Cześć, wiem co wpisać w picie za ten rok, ale mam wątpliwości co do lat następnych. Wyobraźmy sobie taką sytuacje: kupiłem 1btc za 20000 w 2019. W 2020 nie kupię i nie sprzedam nic, w 2021 dokupię jeszcze 1 btc po powiedzmy 30000. A w 2022 sprzedam wszystko za zalózmy że 100000. Czy moje pity za kolejne lata powinny wyglądać następująco? (zakładając że w prawie się nic nie zmieni)
  2019: 34. 0; 35. 20000;36. 0;37. 0;38. 20000;
  2020: 34. 0;35. 0;36. 20000 czy 0?;37. 0;38. 20000 czy 0?; czy nie składam w ogloe pit 38
  2021: 34. 0;35. 30000;36. 20000 czy 0;37. ;38. 20000 czy 0?;
  2022: 34. 100000;35. 0;36. 50000;37. 50000;38. 0;
  Generalnie chodzi mi o to czy muszę co roku przepisywać koszty z poprzednich lat żeby je kiedyś odliczyć czy robię to tylko dwa razy, bezpośrednio po zakupie i w trakcie sprzedaży? Z góry dzięki za odpowiedź.

  Odpowiedz
 44. Przykładowo w 2018 kupiono za 1000 zł , sprzedano za 500 zł – strata wyszla 500 zł (rozliczono na pit36). W 2019 taka sama sytuacja kupiono za 1000 zl , sprzedano za 500 zl. Wyszla strata 500 zł. Czy w takiej sytuacji moge rozliczyc strate z lat poprzednich? Dopisuje te 500 zl straty z 2018 r. i wowczas skladajac pit38 lacznie strat bede mial 1000 zl? I jesli w 2020 bedzie znow taka sama sytuacja to sie zrobi strat 1500 zl i one sie tak beda sumowac do chwili kiedy przychod bedzie wiekszy od kosztow i bedzie mozna je rozliczyc? Czy dobrze rozumiem? Prosze o odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Zasadniczo po to jest rubryka 36 żeby wpisać w niej koszty z lat ubiegłych i nie potrącone w poprzednim roku podatkowym. Wygląda na to że tak, można te straty z lat poprzednich wpisać do pita za 2019r. Ustawodawca nie zrobił żadnego warunku, tak jak w przypadku zysków kapitałowych gdzie na rozliczenie strat mamy tylko 5 lat i w jednym roku możemy rozliczyć maksymalnie 50 % strat z lat poprzednich. W kryptowalutach nie ma takiego zapisu. Dla pewności można jeszcze wystąpić o indywidualną interpretację podatkową ale ona niestety zostałaby wydana pewno już po 31 kwietnia. Pozostaje jeszcze przedzwonić na infolinię US z takim zapytaniem, bo urzędnicy czasami interpretują inaczej oczywiste sprawy, zresztą każdy urząd skarbowy może mieć swoją interpretację, sprzeczną z innym urzędem skarbowym. Trzeba mieć na uwadze że takie rozbieżności mogą też być w obrębie jednego urzędu skarbowego.

   Odpowiedz
  • Zwolnienie z podatku obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, z tego wynika że kryptowalut nie obejmuje ta ulga. Kryptowaluty trzeba rozliczyć normalnie jak reszta na picie 38.

   Odpowiedz
 45. Drugie pytanie. Wiadomo w portfelu dolary wymienia się na crypto i odwrotnie. Wypłacono mi na portfel z transakcji w pewnej firmie x trading kwotę za polecenie klienta który zainvestował w tej firmie. Firma przyznała mi bonus 50% od kwoty którą zainvestował klient polecony przezemnie. Nie wymieniłem tego na walutę płatniczą. Tylko użyłem tych 50% bonusu do dalszej investycji. Jak potraktować taką transakcję.

  Odpowiedz
  • Są trzy opcje, przychód powstaje w momencie otrzymania tokenu/kryptowaluty albo dopiero w momencie sprzedaży (zamiany na walutę fiat) albo dopiero w momencie wypłaty z danej platformy. Są różne interpretacje takich zdarzeń, najlepiej wystąpić o indywidualną interpretację podatkową bo różne US mogą różnie podejść do sprawy.

   Odpowiedz
 46. Jeżeli wpłaciłem do portfela crypto pieniądze prosto z banku, jako walutę portfela przyjąłem dolary, które potem wpłaciłem do górnika zajmującego się wydobyciem bitcoinów, lecz zostałem oszukany przez nieuczciwego ludzia. To jak rozliczyć takie działanie?

  Odpowiedz
  • Jest to strata której nie da się rozliczyć, chyba że prowadzisz działalność gospodarczą i zrobiłeś wpłatę w ramach tej działalności.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz