Giełda kryptowalut z dźwignią

Jak rozliczać podatki z kryptowalut za 2019 rok

Free Images _ achievement, bank, bitcoin, blockchain, business, cash, close up,

Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory pitów za 2019 roku, dzięki czemu rozliczanie podatków z kryptowalut dla osób fizycznych w końcu stało się łatwe i przejrzyste.

W formularzu PIT-38 należy wpisać uzyskany przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowalut oraz koszty uzyskania tego przychodu pochodzące z zakupu kryptowalut. Co więcej koszty można przepisywać na kolejne lata aż do całkowitego ich odliczenia. Na operacje zakupu i sprzedaży kryptowalut trzeba posiadać potwierdzenie, na przykład w postaci wyciągów z giełd kryptowalut.

Załącznik do rozporządzenia MFIR nr 1 - PIT-36.pdf

Przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane są do przychodów z kapitałów pieniężnych. Poniesiona strata z obrotu walutami wirtualnymi, nie może być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji, czy też z prowadzonej działalności gospodarczej.

Sławomir Mentzen wyjaśnia zasady opodatkowania kryptowalut:

275 komentarzy do wpisu „Jak rozliczać podatki z kryptowalut za 2019 rok”

 1. Jak sie rozliczac jesli wynagrodzenie dostaje w krypto ktore pozniej konwertuje na FIAT i przelewam na swoje konto bankowe?

  Nie ponosze w sumie zadnych kosztow za to tylko “zysk” powiedzmy

  Odpowiedz
 2. Witam, mam pytanie odnośnie podatku od krypto.. siedząc w domu od końca marca 2020 zacząłem kupować i sprzedawać kryptowaluty, tak z ciekawości i trochę z nudow, dopiero teraz dotarł do mnie fakt, iż trzeba placic podatki od tego i zastanawiam się co tu teraz zrobić bo kupuje i sprzedaje krypto dobre cztery miesiące, transakcji mogłoby się nazbierac ok 1000 z tym że wszystkie były na bardzo małe kwoty a najwieksza może za jakieś 300zł często kupowałem i sprzedawalem zarabiając na jednej np 0.30zł.. taka miałem formę zabicia czasu podczas pandemii.. czy muszę rozliczac to w us skoro żadna transakcja nie przekroczyła 1000zl?

  Odpowiedz
 3. Witam.

  Jak rozliczyc krypto jesli stosuje metode dollar cost average?
  Przypuscmy, ze zakupilem ktypto za 10 tys w sumie przez caly rok. Zrobilem kilkadzieciat transakcji kupna.
  Pod koniec roku sprzedalem czesc za 1000 zl. Rozumiem , ze tu nie ma jeszcze zysku zadnego?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz