Największa giełda

ICO kończy swoją karierę? STO wkracza do akcji

ico sto

W ubiegłym miesiącu projekty ICO zebrały łącznie 65 mln $, niewiele w porównaniu do lutego 2018 r. kiedy ICO uzbierało zawrotną sumę 2,6 mld $ – informuje serwis Diar.

ICO

W całym 2018 r. ICO zebrały łączną kwotę 12,2 mld $, z czego rekordzistami są EOS – 4,2 mld $ i Telegram – 1,7 mld $.

Diar szacuje, że ok. 70 % wszystkich ICO jest teraz mniej wartych niż podczas sprzedaży tokenów. Niestety duża część z tych projektów okazała się być scamem i nigdy nie zamierzała zaoferować realnego produktu.

Kłopoty ICO wiążą się z ogólnym spowolnieniem na rynku kryptowalut, ale duży wpływ na sytuację mają też problemy regulacyjne i utrata zaufania inwestorów do tej metody finansowania. Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Jay Clayton, jednoznacznie oświadczył, że ICO są papierami wartościowymi i muszą przestrzegać norm przeznaczonych dla takich właśnie instrumentów.

Bloomberg informuje, że nawet 25 % wszystkich startupów, które przeprowadziły ICO, jest podejrzane o złamanie amerykańskiego prawa dot. papierów wartościowych, co może w rezultacie skutkować koniecznością zwrotu zebranych środków. O problemach jakie mają amerykańskie startupy ICO pisaliśmy już w październiku tego roku.

SEC kontra ICO – czy startupy będą musiały zwrócić zebrane pieniądze?

Mała wiarygodność ICO i zawirowania regulacyjne sprawiły, że powstał nowy sposób finansowania – STO (Security Token Offering), który już teraz mianowany został następcą ICO. STO oferuje tokeny, które posiadają cechy papierów wartościowych i spełniają wszystkie wymogi z nimi związane. Jest to więc dużo bezpieczniejszy sposób finansowania, pozostaje tylko mieć nadzieję, że nie podzieli w przyszłości losu swojego poprzednika ICO.

Dodaj komentarz