Największa giełda

Grayscale planuje przekształcić Bitcoin Trust w pierwszy ETF na Bitcoina

We wczorajszym wpisie firma Grayscale zarządzająca największym funduszem bitcoinowym na świecie (GBTC), oświadczyła że planuje przekształcić ten produkt w ETF na Bitcoina. Co więcej, firmie Grayscale od samego początku przyświecała idea stworzenia ETF na bazie istniejącego Grayscale® Bitcoin Trust.

“Przede wszystkim chcemy jasno powiedzieć: jesteśmy w 100% zobowiązani do przekształcenia GBTC w ETF” – czytamy w artykule opublikowanym przez Grayscale.

Grayscale® Bitcoin Trust został stworzony w 2013 roku jako pionierski produkt zapewniający ekspozycję na aktywa cyfrowe. Był to pierwszy publiczny fundusz w Stanach Zjednoczonych umożliwiający handel BTC. Następnie fundusz Grayscale uzyskał status produktu finansowego, który podlega Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w USA (SEC), składając stosowne raporty i sprawozdania finansowe. Oprócz Bitcoin Trust takim funduszem jest też drugi produkt Grayscale – Ethereum Trust (Symbol: ETHE).

Model zastosowany w GBTC i ETHE dotyczy także innych produktów Grayscale, które w przyszłości również mają być podległe SEC. Zgodnie z drogą wytyczoną przez Grayscale, kolejnym etapem jest przekształcenie Bitcoin Trust w pierwszy na rynku ETF na Bitcoina.

kroki graycsale

Po raz pierwszy Grayscale złożyła wniosek o ETF na Bitcoina w 2016 roku, spędzając cały kolejny rok na rozmowach i konsultacjach z SEC. Finalnie jednak, wniosek został wycofany ze względu na niedostatecznie rozwinięte środowisko regulacyjne wokół Bitcoina i całej branży cyfrowych walut. Dzisiaj, firma Grayscale jest pewna swojej pozycji wynikającej z długoletniej współpracy z SEC i pewnie wypowiada się o rychłym przekształceniu GBTC w ETF na Bitcoina.

Dodaj komentarz