Największa giełda

GPW wykorzysta blockchain do stworzenia platformy stokenizowanych aktywów

gpw mc porozumienie

Prezes warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl poinformował, że giełda planuje stworzyć “platformę dla stokenizowanych aktywów na bazie technologii blockchain“.

Blockchain chcemy wykorzystać m.in. w ramach zdefiniowanej inicjatywy strategicznej Private Market, czyli rynku prywatnego z możliwością emitowania stokenizowanych instrumentów finansowych.

Marek Dietl (Business Insider)

Dalsze szczegóły i harmonogram prac na razie nie są znane, wiadomo natomiast, że pierwsze efekty prac mają się pojawić w 2019 r. Informacja o planowanej platformie pojawiła się na konferencji prasowej z okazji podpisania umowy współpracy pomiędzy GPW i  Ministerstwem Cyfryzacji “na rzecz wykorzystania technologii blockchain na rynku kapitałowym”.

Ministerstwo Cyfryzacji planuje zaadaptować technologię blockchain w usługach publicznych, na przykład do tworzenia cyfrowej wersji historii pojazdu. Ponadto GPW w ramach podpisanego porozumienia, ma się stać środowiskiem do testowania technologii blockchain w zakresie administracji publicznej.

Dodaj komentarz