Największa giełda

Giełdy potwierdzają atak 51 % na sieć Ethereum Classic, straty sięgają ponad 1 mln $

atak 51 % etc

Atak 51 % na sieć Ethereum Classic zaczął się 5 stycznia o godz. 19:58 i trwał do 8 stycznia. Pierwsze doniesienia o problemach z ETC zaczęły docierać z amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase, która poinformowała, że w sieci ETC doszło do reorganizacji bloków i tzw. double spend czyli podwójnego wydatkowania na kwotę 219,500 ETC (~ 1,1 mln USD).

Atak potwierdziła także giełda Gate.io, która zobowiązała się pokryć straty użytkowników z tego tytułu, opiewające na kwotę 40 tys. ETC (~ 200 tys. $).

Giełda Bitrue również potwierdziła, że doszło do ataku 51 % na ETC, jednak transakcje na kwotę 13 tys. ETC zostały zablokowane przez mechanizmy bezpieczeństwa na giełdzie.

Chińska firma zajmująca się bezpieczeństwem blockchain SlowMist opublikowała pełen raport z przebiegu incydentu, który znajdziecie na tej stronie.

Ethereum Classic znajduje się obecnie na 18 miejscu w rankingu pod względem kapitalizacji i jest to jak do tej pory największa kryptowaluta, która ucierpiała w wyniku ataku 51 %. Zdobycie większości mocy obliczeniowej w przypadku ETC okazuje się być bardzo łatwe, wystarczy zapłacić NiceHash 4 262 $ za godzinę żeby przeprowadzić skuteczny atak 51 % na sieć Ethereum Classic. Na stronie crypto51.app można znaleźć zestawienie kosztów potencjalnych ataków 51 % na różnych blockchainach.

crypto51 atak 51%

W tej tabelce oprócz Ethereum Classic wyróżnia się jeszcze jedna kryptowaluta, a mianowicie Dash. Aż 74 % mocy obliczeniowej Dash można kupić na NiceHash i to za niezbyt wygórowaną cenę, godzina potencjalnego ataku 51 % na sieć Dash kosztuje zaledwie 3 014 $.

Dodaj komentarz