FTX i Bybit zawierają ugodę – upadła giełda odzyska 228 milionów USD na spłatę wierzycieli

Upadła giełda kryptowalut FTX ogłosiła zawarcie ugody z Bybit oraz jej działem inwestycyjnym Mirana. Porozumienie umożliwiło FTX zabezpieczenie funduszy w wysokości 228 milionów dolarów, które w najbliższych miesiącach przeznaczy na spłatę swoich wierzycieli.

Tło sprawy

Spór między FTX a Bybit sięga jesieni 2023 roku, gdy syndyk FTX oskarżył Bybit o wykorzystanie przywilejów „VIP”, by wycofać z FTX setki milionów dolarów w gotówce i kryptowalutach. Działania te miały miejsce tuż przed upadkiem FTX w listopadzie 2022 roku. Co więcej, FTX twierdziło, że Bybit blokował jej dostęp do środków na własnej platformie handlowej, trzymając aktywa FTX jako „zakładników”.

Dopiero w zeszły czwartek sąd upadłościowy otrzymał zawiadomienie o zawarciu ugody, co zakończyło długotrwałe negocjacje obu stron.

Warunki ugody i ich konsekwencje

Na mocy ugody FTX odzyska 175 milionów dolarów w kryptowalutach przechowywanych w portfelach kontrolowanych przez Bybit. Dodatkowo, FTX sprzeda działowi inwestycyjnemu Bybit – firmie Mirana – ponad 105 milionów tokenów BIT, o wartości szacowanej na 52,7 miliona dolarów.

W ramach porozumienia użytkownicy Bybit, którzy wycofali środki z FTX przed ogłoszeniem upadłości, odzyskają 75% salda na dzień złożenia pozwu. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla wierzycieli, jak i dla całego procesu upadłościowego FTX, który według firmy pozwoli odzyskać „praktycznie wszystko, co zamierzaliśmy”.

Proces spłaty wierzycieli

FTX, obecnie kierowane przez specjalistę od restrukturyzacji Johna J. Raya III, wcześniej informowało, że ponad 94% wierzycieli poparło plan reorganizacji. W zeszłym tygodniu Sąd Upadłościowy Okręgu Delaware zatwierdził plan spłaty, który zakłada, że aż 98% wierzycieli otrzyma co najmniej 118% wartości ich roszczeń w gotówce.

Dzięki środkom zabezpieczonym w wyniku ugody z Bybit, FTX będzie miało jeszcze większe szanse na zrealizowanie obietnicy pełnego zadośćuczynienia roszczeniom swoich wierzycieli, co może zakończyć ten trudny proces dla byłych klientów giełdy.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments