Największa giełda

Firma pożyczkowa BlockFi składa wniosek o upadłość

BlockFi na początku tego roku otrzymało linię kredytową w wysokości 400 milionów dolarów od upadłej niedawno giełdy FTX.

BlockFi, firma oferująca pożyczki kryptowalutowe, złożyła dziś wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11. Kilka dni temu BlockFi zawiesiło realizację wypłat, ponoć w związku z narastającymi skutkami bankructwa giełdy FTX.

Wraz z upadkiem FTX zarząd i rada nadzorcza BlockFi natychmiast podjęły działania w celu ochrony klientów i firmy” — powiedział Mark Renzi z Berkeley Research Group, doradca finansowy firmy. „ Od samego początku BlockFi pracowało nad pozytywnym kształtowaniem branży kryptowalut i rozwojem sektora. BlockFi oczekuje przejrzystego procesu, który zapewni najlepsze wyniki dla wszystkich klientów i innych interesariuszy”.

Firma liczy na restrukturyzację, w trakcie której chciałaby kontynuować działalność. Na koncie BlokFi znajduje się 257 milionów dolarów które mają zapewnić wystarczającą płynność do obsługi niektórych operacji podczas procesu restrukturyzacji.

Tysiące wierzycieli, w tym SEC

Kierownictwo firmy podało w oświadczeniu, że firma ma ponad 100 tys. wierzycieli oraz od 1 do 10 miliardów dolarów zarówno w aktywach, jak i pasywach.

Największym wierzycielem BlockFi jest firma powiernicza Ankura Trust Company, którą pożyczkodawca zatrudnił w lutym 2022 r., a obecnie ma niezabezpieczone roszczenie w wysokości 730 milionów dolarów. Duże roszczenia wobec BlockFi ma również West Realm Shires Inc. (nazwa biznesowa FTX US), oraz Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która ma niezabezpieczone roszczenie w wysokości 30 milionów dolarów.

Narastające problemy BlockFi

BlockFi zaczęło rok bardzo kiepsko, bo od przegranej z SEC, która kosztowała firmę 100 milionów dolarów. Komisja zarzucała BlockFi naruszenie stanowych i federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Później było tylko gorzej, bo przyszły spadki na kryptowalutach a wraz z nimi upadek funduszu Three Arrows Capital. Firma oświadczyła wtedy, że jest zmuszona zlikwidować dużego klienta, ale nie potwierdziła czy jest nim fundusz.

Niedługo potem BlockFi otrzymała od FTX pożyczkę o łącznej sumie 400 milionów dolarów. FTX otrzymał także prawo do pierwszeństwa w przejęciu BlockFi. Tak się jednak nie stało, bo jak wszyscy wiemy, to giełda FTX jako pierwsza ogłosiła upadłość.

Pierwsze niepokojące informacje o FTX pojawiły się po tym jak CEO giełdy Binance CZ, poinformował że zamierza się pozbyć tokenów giełdy FTT, twierdząc że „likwidacja FTT to po prostu zarządzanie ryzykiem po wyjściu, uczenie się od LUNY”.

W tym czasie BlockFi poinformowało o zawieszeniu wypłat twierdząc, że zdeponowało pewną liczbę aktywów na FTX i nadal posiada zobowiązanie względem giełdy.

W marcu BlockFi miało pozyskało finansowanie w wysokości 350 milionów dolarów i kolejne w czerwcu tego roku. To jednak nie wystarczyło żeby pożyczkodawca utrzymał się na powierzchni i dziś jest koleją firmą ogłaszającą upadłość.

Dodaj komentarz