Największa giełda

FED gwarantuje wszystkie depozyty upadłych banków – kryptowaluty odbijają

Rynek kryptowalut wymazał ostatnie spadki, po tym jak FED i amerykańskie Treasury zapewniło o gwarancji wszystkich depozytów w upadłych ostatnio bankach.

Silvergate, Silicon Valley i Signature Bank to trzy zamknięte w przeciągu ostatniego tygodnia banki. Dwa z nich, czyli Silvergate i Signature były głównymi bankami współpracującymi z branżą kryptowalut. Silicon Valley to duży bank z ponad 20 letnią tradycją, który obsługiwał spółki zajmujące się nowymi technologiami.

Silicon Valley Bank niewypłacalny, USDC w tarapatach

W weekend rynek kryptowalut obiegła wieść o problemach banku Silicon Valley, w którym depozyty posiada spółka Circle, emitująca popularnego stablecoina USD Coin. Inwestorzy zaczęli w popłochu uciekać z USDC, powodując tym samym obniżenie ceny USDC do nawet 0,88 dolara i zerwanie więzi z dolarem amerykańskim. Giełdy zaczęły zawieszać możliwość konwersji USDC na inne kryptowaluty lub wyjście do dolara amerykańskiego w przypadku Coinbase.

Na chwilę obecną sytuacja uległa uspokojeniu, a cena stablecoina wróciła do poziomu bliskiego 1 dolara.

Silvergate i Signature zamknięte

O problemach banku Silvergate wiadomo było już na początku marca, kiedy to bank zawiadomił o opóźnieniu w przygotowaniu rocznych sprawozdań i ryzyku niewypłacalności. Niestety wczoraj wieczorem do grona upadłych banków dołączył także Signature Bank, również uważany za kryptobank przyjazny branży cyfrowych aktywów.

FED gwarantuje wszystkie depozyty

Amerykańska Rezerwa Federalna zapewniła wszystkich depozytariuszy upadłych banków o gwarantowanej pełnej spłacie depozytów. Na tę wieść rynki odetchnęły z ulgą, a kryptowaluty wręcz wpadły w euforię, całkowicie wymazując weekendowe spadki.

Przegranymi pozostają akcjonariusze upadłych instytucji, posiadając obecnie akcje o znacznie mniejszej lub żadnej wartości.

Problemy może mieć też branża kryptowalut, która straciła dwa główne banki przetwarzające transakcje pomiędzy walutami fiat, a kryptowalutami. Może spowodować to spowolnienie w rozwoju branży, choć jak wiadomo rynek nie znosi próżni, więc na miejsce Silvergate i Signature powinni niedługo pojawić się nowi chętni.

Dodaj komentarz