Największa giełda

ETFy na Ethereum oficjalnie zatwierdzone

23 maja 2024 r., około godziny 23:15, amerykańska Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oficjalnie zatwierdziła wnioski o uruchomienie funduszy giełdowych typu spot z Ethereum jako aktywem bazowym („Ethereum ETF”).

SEC najpierw wezwała wnioskodawców o szybkie uzupełnienie dokumentacji, a później ogłosiła kilkugodzinne opóźnienie. Ostatecznie, około godz. 23:15 czasu polskiego, pojawiła się informacja, że regulator zdecydował się zaakceptować wnioski o nowy produkt inwestycyjny.

Potwierdzili to James Seyffart i Eric Balchunas, eksperci ds. ETF-ów z Bloomberg, a także Eleanor Terrett z FOX Business. Oficjalne informacje można znaleźć na stronie SEC pod adresem sec.gov.

Nowy produkt to znaczące wydarzenie

Spotowy Ethereum ETF to fundusz inwestycyjny, który bezpośrednio inwestuje w fizyczne Ethereum, co oznacza, że kupuje i przechowuje tę kryptowalutę. W przeciwieństwie do ETF-ów opartych na kontraktach terminowych, które śledzą cenę Ethereum za pomocą instrumentów pochodnych, spotowy ETF oferuje inwestorom bezpośrednią ekspozycję na rzeczywiste aktywa. Jest notowany na giełdzie, co umożliwia inwestorom kupowanie i sprzedawanie jednostek ETF w normalnych godzinach handlu.

Jedną z głównych zalet spotowego ETF na Ethereum jest to, że eliminuje konieczność zarządzania portfelem kryptowalutowym, co jest szczególnie korzystne dla inwestorów instytucjonalnych i tych, którzy nie są zaznajomieni z technicznymi aspektami przechowywania kryptowalut. Ponadto, ze względu na regulacje giełdowe, ETF-y te oferują poziom ochrony i przejrzystości atrakcyjny dla bardziej ostrożnych inwestorów.

Wprowadzenie tego produktu może również znacząco zwiększyć płynność rynku Ethereum i jego stabilność, ułatwiając dostęp do kryptowaluty szerokiemu gronu inwestorów. Zatwierdzenie spotowego ETF na Ethereum przez organy regulacyjne jest postrzegane jako krok w stronę mainstreamowej akceptacji kryptowalut, co może otworzyć drzwi do akceptacji całego sektora kryptowalut alternatywnych.

Dodaj komentarz