Dyrektor generalny Binance Teng odrzuca oskarżenia, że ​​giełda zamroziła wszystkie fundusze Palestyńczyków

Dyrektor generalny giełdy kryptowalut Binance, Richard Teng, stanowczo zaprzeczył oskarżeniom, że platforma zamroziła wszystkie fundusze należące do Palestyńczyków na żądanie izraelskich sił zbrojnych. Zarzuty te pojawiły się na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter) i zostały rozpowszechnione przez Raya Youssefa, założyciela i dyrektora generalnego NoOnes, platformy do handlu bitcoinami typu peer-to-peer.

Binance odpiera oskarżenia o zamrażanie funduszy

„FUD” – napisał Teng w odpowiedzi na platformie X, używając skrótu od angielskich słów oznaczających strach, niepewność i wątpliwości. „Tylko ograniczona liczba kont użytkowników, powiązanych z nielegalnymi funduszami, została zablokowana przed dokonywaniem transakcji. Pojawiło się kilka nieprawdziwych oświadczeń na ten temat. Jako globalna giełda kryptowalut, przestrzegamy międzynarodowo akceptowanych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, tak jak każda inna instytucja finansowa” – dodał Teng, podkreślając, że Binance działa zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML).

Kontrowersyjny list i oświadczenie Youssefa

Post Youssefa na platformie X zawierał list w języku hebrajskim od Paula Landesa, szefa Izraelskiego Narodowego Biura ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu, wraz z tłumaczeniem. List ten odrzucał apelację od nakazu zajęcia mienia z 1 listopada 2023 roku, wskazując, że środki zostały przeniesione z Dubai Exchange Company w Strefie Gazy do różnych portfeli kryptograficznych, „wśród nich twoich”. List nie ujawnia jednak tożsamości odbiorcy. Przypomniano również, że Dubai Exchange Company została uznana za organizację terrorystyczną w 2022 roku.

Użycie kryptowalut przez grupy terrorystyczne

W związku z oskarżeniami pojawiają się obawy dotyczące możliwości wykorzystywania kryptowalut przez grupy terrorystyczne do finansowania swoich działań. Pomimo tych zarzutów, trudno jest precyzyjnie ustalić skale zjawiska z powodu trudności w identyfikacji właścicieli portfeli kryptowalutowych. W lipcu 2023 roku rząd Singapuru zauważył wzrost wykorzystania kryptowalut w finansowaniu terroryzmu, choć jednocześnie podkreślił, że gotówka i inne nieformalne systemy transferu wartości nadal dominują w transakcjach finansowych.

Poprzednie działania Izraela wobec Binance

Według raportu agencji Reuters z maja 2023 roku, od 2021 roku Izrael przejął 190 kont na Binance, które były powiązane z grupami terrorystycznymi. Działania te miały miejsce jeszcze przed inwazją z 7 października, która spowodowała śmierć 1200 Izraelczyków i wzięcie 250 zakładników. Po tym wydarzeniu, 10 października Binance na prośbę izraelskiej policji zamroziła kolejne konta powiązane z Hamasem. Pod koniec października USA nałożyły sankcje na firmę świadczącą usługi transferu pieniędzy i wymiany aktywów cyfrowych w Strefie Gazy w celu nacisku na Hamas, uznawany za organizację terrorystyczną w USA, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Przestrzeganie przepisów i przejrzystość działań

Oświadczenia Binance i Tenga podkreślają, że giełda kryptowalut przestrzega międzynarodowych regulacji i stara się działać zgodnie z prawem w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Pomimo tych zapewnień, oskarżenia o zamrożenie funduszy Palestyńczyków pozostają przedmiotem kontrowersji i dalszych dyskusji w społeczności kryptowalutowej.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments