Największa giełda

Cyfrowa waluta może osłabić globalną dominację dolara amerykańskiego

mark carney cyfrowa waluta

Prezes Banku Anglii, Mark Carney, twierdzi że nowa globalna waluta może osłabić “dominujący wpływ dolara amerykańskiego na światowy handel”.

Carney przemawiając w piątek na Economic Policy Symposium w Jackson Hole, omawiał potrzebę nowego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego (IMFS), zaznaczając że do tej pory to dolar amerykański sprawował hegemonię na rynku światowym. Teraz jednak zawirowania geopolityczne w Stanach Zjednoczonych mogą wpłynąć niekorzystnie na inne gospodarki krajowe.

Dlatego stworzenie globalnej waluty tzw. Synthetic Hegemonic Currency (SHC) mogłoby osłabić ten niekorzystny wpływ.

Zdaniem Carney’a SHC mogłaby działać poprzez “sieć cyfrowych walut banku centralnego”.  W jego przemówieniu nie padło słowo o kryptowalutach, oprócz tego że jako przykład postępującej digitalizacji systemu finansowego, Carney podał kryptowalutę Libra tworzoną przez Facebooka, twierdząc że jest to:

nowa infrastruktura płatnicza oparta na międzynarodowym stablecoinie w pełni zabezpieczonym aktywami rezerwowymi w koszyku walut, w tym dolarem amerykańskim, euro i funtem szterlingiem.

Carney zwrócił również uwagę na zagrożenia jakie niesie ze sobą wprowadzenie nowej dominującej waluty, czyli chińskiego juana. Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Chiny są o krok dalej od reszty świata, ponieważ twierdzą że ich cyfrowa waluta jest już gotowa do wprowadzenia.

Chiny są u progu uruchomienia krajowej waluty cyfrowej

Dodaj komentarz