Największa giełda

Coraz więcej oszustw na fali hossy kryptowalut

Hossa na rynku to dla wielu najlepszy czas na to, żeby zbić interes życia, niestety dotyczy to również oszustów, którzy próbują się wzbogacić wykorzystując naiwność i niewiedzę innych osób.

W tym artykule przedstawimy zbiór metod jakimi posługują się oszuści, z przykładami osób, które miały do czynienia z takim procederem oraz to jak postępować i na co zwrócić uwagę, gdy dostaniemy telefon od osoby która chce nam pomóc w inwestycji lub wypłacie środków, które rzekomo posiadamy naszym koncie (założenia którego nawet nie pamiętamy).

Ostatnio niechlubnie popularne stały się wyłudzenia przez tzw. ,,brokerów”, którzy obietnicą wielkich zysków lub pomocą w wypłaceniu wygranych bądź uzyskanych w inny sposób środków okradają wiele osób. Obecny wzrost kursu jeszcze bardziej uwiarygadnia ich słowa, dzięki czemu ofiary są mniej ostrożne i chętniej przystają na wszelkie warunki współpracy oferowane przez oszustów. Problem ten dotyka nie tylko osoby starsze, ale również młodych ludzi, dlatego warto poświecić parę minut na przeczytanie tego artykułu, aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę i jak reagować w sytuacji, gdy podejrzewamy próbę wyłudzenia od nas środków finansowych.

Na czym polega oszustwo?

Zdobycie zaufania
Cały proceder rozpoczyna z pozoru niewinny telefon od osoby, która rzekomo pracuje dla platformy inwestycyjnej lub zna się na jej działaniu i pomoże nam odpowiednio ulokować nasze środki z dużym zyskiem.

Innym scenariuszem realizowanym przez oszustów jest pomoc w wypłacie zarobionej lub wygranej przez nas kryptowaluty. O takim przypadku pisaliśmy już kiedyś na łamach naszego portalu, polecamy zaznajomić się z artykułem oraz komentarzami osób, które osobiście spotkały się z takim procederem.

Dzwoni do ciebie Blockchain? Nie odbieraj! To scam

Osoba która do nas dzwoni prosi o udostępnienie danych wrażliwych, zdalnego dostępu do komputera a czasem wpłatę pokaźnej sumy pieniężnej. Mogłoby się wydawać, że te wymagania są tak irracjonalne, że od razu zwrócą naszą uwagę i na pewno nie damy się na to nabrać!

Niestety nie zawsze tak jest, trzeba pamiętać że cyberprzestępcy doskonale znają się na technikach manipulacji, perswazji, a nawet psychologii. Wszystko to składa się na zaawansowaną socjotechnikę mającą doprowadzić do niekorzystnego rozdysponowania mieniem ofiary.

Warto wspomnieć, iż nie zawsze to oszust przychodzi do nas pierwszy. W sieci znajdziemy wiele ogłoszeń “specjalistów” od inwestowania środków na giełdach kryptowalut lub rynkach forex popartych fikcyjnymi artykułami bazującymi na technice manipulacyjnej zwanej siłą autorytetu. Przeczytamy w nich o znanych osobach, które skorzystały z usług owego “specjalisty” i zarobiły ogromne pieniądze. Innym typem kampanii werbowania przez przestępców “naiwnych” są ogłoszenia w mediach społecznościowych czy też podszywanie się pod strony giełd kryptowalut.

Pamiętajmy żeby zawsze weryfikować rzetelność informacji, które czytamy w Internecie oraz osoby z którymi zamierzamy współpracować na różnych płaszczyznach. Dla naszego bezpieczeństwa kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Instalacja programu do zdalnego sterowania
Kolejnym krokiem we wspomnianym wyżej oszustwie jest instalacja programu umożliwiającego zdalny dostęp do komputera. Realizowane jest to pod pretekstem “pomocy” w rejestracji na giełdach kryptowalutowych, czy też dokonywania przelewów. Nigdy nie pozwólmy osobom trzecim na takie działanie, nie tylko w związku z kryptowalutami, ponieważ niesie to za sobą wiele zagrożeń. Instalacje takiego programu i podanie danych dostępowych moglibyśmy porównać z przekazaniem przestępcom naszego włączonego komputera, gdzie jesteśmy zalogowani do wszystkich serwisów, w tym bankowości elektronicznej, skrzynek pocztowych, profili na mediach społecznościowych czy giełdy kryptowalut.

Zatem przestępcy mając dostęp do naszego komputera oraz posiadając odpowiednie umiejętności socjotechniczne są w stanie dostać się do każdego z wyżej wymienionych serwisów poprzez odpowiednie zmanipulowanie ofiary. Dlatego nigdy nie instalujmy programów pozwalających na dostęp do naszego komputera osobom trzecim.

Przetransferowanie środków finansowych
Początkowo kwoty, których będą wymagali od nas oszuści, nie muszą być wysokie, a nawet może udać nam się trochę zarobić, jednakże będzie miało to na celu jedynie uśpienie naszej czujności. Przestępcy wykorzystują również renomę instytucji państwowych takich jak KNF, UOKiK czy Policji – pamiętajmy, że przedstawiciele wymienionych organów nigdy nie uczestniczą bezpośrednio, ani nie nadzorują żadnych transakcji kryptowalutowych.

W celu lepszego zobrazowania całego procederu posłużymy się przywołaniem słów jednej z ofiar takowego przestępstwa:

Facet, który do mnie dzwonił poinformował mnie, że pracuje dla jednej z platform inwestycyjnych i pomoże mi wypłacić pieniądze, które nagle udało mi się tam ,,zarobić”. Wysłał mi jakiś program, dzięki, któremu miał zdalny dostęp do mojego komputera i mógł wykonywać czynności w moim imieniu. Po przelaniu pieniędzy na konto giełdowe on je od razu wyprowadził i powiedział, że nie mam się czym martwić, wszystko jest nagrywane i tak działa procedura ,,odblokowania” muszę jedynie przesłać jeszcze parę tysięcy i wtedy pieniądze wrócą. Wiedziałem, że coś jest nie tak, ale byłem zdesperowany po prostu chciałem odzyskać te środki i wysłałem kolejną transze, którą oczywiście straciłem, a on nadal zapewniał mnie, że potrzeba czasu i kasa wróci – wspomina ofiara

Oczywiście pieniądze nie wróciły do ich właściciela, a obietnice składane przez złodziei miały na celu jedynie odciągnąć ofiarę od składania zeznań do organów ścigania.

Sylwester Suszek – Prezes Giełdy Kryptowalut Bitbay opowiedział o procederze bazując na doświadczeniach związanych z Jego giełdą.

bitbay uwagaProblem tzw. „oszustw inwestycyjnych” jest nam znany. Dotyka on w praktyce całego systemu finansowego. Niefrasobliwi klienci poprzez umożliwienie przestępcom instalacji na swoim komputerze tzw., zdalnego pulpitu otwierają szeroko drzwi do nieuprawnionego logowania do swoich kont bankowych, adresów email, czy też giełd kryptowalut.

Niestety cyberprzestępcy nie ominęli również naszej giełdy. Dział Bezpieczeństwa Bitbay na wczesnym etapie zdiagnozował zagrożenie i przy udziale naszych partnerów: banków i operatorów płatności przedsięwziął odpowiednie kroki, aby utrudnić czy wręcz wyeliminować możliwość wykorzystywania Bitbay do takich działań. Są to działania wielokierunkowe, zarówno o charakterze organizacyjnym oraz proceduralnym, a także szereg rozwiązań technicznych mających skutecznie umożliwić reagowanie na tego typu przypadki i przeciwdziałanie im. Z oczywistych względów, szczegółów naszych przedsięwzięć nie mogę ujawnić.

Każde nasze działanie jest ukierunkowane na ochronę i bezpieczeństwo klienta oraz jego środków. Bezpieczeństwo w Internecie jest bezcenne, dlatego też współpracujemy z organami ścigania. Podkreślam, że Bitbay zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest podmiotem obowiązanym działającym w
ramach prawa Republiki Estonii oraz giełdą kryptowalut posiadającą licencję Providing a virtual currency service, która swoim zakresem obejmuje zezwolenie na prowadzenie usługi wymiany waluty wirtualnej na walutę fiducjarną oraz zezwolenie na prowadzenie usługi portfela wirtualnej waluty – mówił.

Co powinno zwrócić twoją szczególną uwagę?

Zacznij od weryfikacji osoby, z którą rozmawiasz
Warto zweryfikować czy osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel danej instytucji na pewno w niej pracuje i ramach swojej pracy prowadzi taką działalność. Można to zrobić poprzez kontakt z daną firmą za pośrednictwem numeru telefonu lub adresu mailowego znajdującego się na jej oficjalnej stronie. Należy też pamiętać, aby nie weryfikować takich informacji poprzez strony internetowe podawane przez dzwoniących, ponieważ mogą one zawierać fikcyjne opinie zadowolonych klientów.

Zwróć uwagę na numer telefonu
Numery używane w przestępstwach są zazwyczaj generowane przez wirtualną centralę i będą za każdym razem inne.

Nie instaluj programów od osób obcych
Nie pozwól na instalacje podejrzanego programu na swoim urządzeniu, ponieważ możesz udostępnić złodziejowi o wiele więcej niż pulpit.

Nie wykonuj biernie wszystkich poleceń
Pamiętaj, że w świetle prawa pomimo, iż zostałeś zmanipulowany, jeżeli wykonujesz czynności osobiście jak np. wzięcie kredytu i nie zostałeś do tego zmuszony będziesz zobowiązany do jego spłaty, a co więcej możesz być wciągnięty w proceder przestępczy.

Nie wpłacaj nigdy swoich pieniędzy w wątpliwe inwestycje oraz na nierzetelne strony
Zawsze upewnij się, że strona, do której zostałeś przekierowany jest bezpieczna i nie podszywa się pod np.; stronę banku.

Poinformuj odpowiednie służby

Artykuł powstał we współpracy z giełdą kryptowalut BitBay.

25 komentarzy do “Coraz więcej oszustw na fali hossy kryptowalut”

 1. Kobieta o wschodnim akcencie grożąca że za prowadzenie konta zaczną pobierać 50 dolarów dziennie. Styczeń 2024 rzekomo za ,,prowadzenie” konta w blockchain a 20.02.2024 rzekomo za prowadzenie payback. Zawsze inny numer ostatnio 791275234

  Odpowiedz
 2. Dzwonili do mnie w październiku, przysłali mi link do logowania na blackchain.com. Nie logowałam się tylko widziałam kwotę w USDT i przeliczone na euro. Była to duża kwota około 14 tyś dolarów. Zapytałam dlaczego bez logowania widzę to co widzę.
  Do każdego banku trzeba się logować. Powiedział że wysłał mi link bez logowania. Ale żeby wypłacić musi być widoczny ruch bankowy. Żeby bank widział że konto robiło wpłatę i wypłatę z konta na konto może być BINANCE żeby tylko taka wpłata istniała, była widoczna. OCZYWIŚCIE groźby że będę mieć koszty, coś o zamrożeniu konta, blokadzie.
  I teraz w styczniu to samo tylko inny przebieg sprawy. Bo podał mi od razu jednorazowe hasło do zalogowania, które rzekomo można takie otrzymać.
  Zobaczyłam stan konta, było 3 tyś dolarów tylko tyle. Ale żeby wypłacić muszę wpłacić 3 tyś zł, po czym skontaktował się z działem finansowym i oświadczył że wystarczy 1500 zł na opłatę 12% opłaty na podatek. Na konto z którego robię opłaty zakupy. Musi być konto aktywne.
  Zapytałam czy mogę odzyskać hasło do logowania na blackchain.com by kontrolować, odpowiedział że zaraz po przesłaniu pieniędzy pomoże ni odzyskać. A dlaczego przed całą wypłatą tych tyś nie mogłam odzyskać.
  Następny chciał oszukać. Oni dzwonią łącząc się komputerowo to dlatego ich numery są przypadkowe. Gdy się oddzwoni na te numery odbiorą właściciele tych numerów.

  Odpowiedz
 3. Wczorajsza akcja, chciałem chłopa trochę podpuścić żeby powiedział coś więcej , ale dzwonił niby z Coinmarketcap.com później powiedział że pieniądze a dokładnie BTC jest na moim wallecie na blockchain i że pomoże mi to wypłacić bo to już ponad 8500 tyś dolarów 🙂 Później jak zacząłem pytać o dane firmy i że podałem jego dane do firmy w której rzekomo pracuję i czekam na weryfikację to zgłupiał i nawet już nie próbował walczyć, nie wiedział co powiedzieć i się rozłączył. Także uważajcie dzwonił z tych numerów i wysłał mi jednego maila z tego adresu na gmail.com. No i oczywiście nie kto inny jak Ukrainiec o imieniu Adam Mach
  +48510818259
  +48783831135
  +48665482840
  +48571359169
  +48570166977
  Managersuppblockchain@gmail.com

  Odpowiedz
 4. Witam
  Przed chwilą również otrzymałam telefon od Ukraińca z nr 504243011.
  Ja jedynie miałam 2 tys dolarów. Co tak mało hehe
  Miał moją godność,@ i nr tele.
  Wspominał coś o koncie założonym 3 lata temu. Coś o Us i ogromnej pomocy wypłacenia mi tych pieniędzy. Jak twardo przystawałam przy swoim,że nic nie zakładałam,że niech wyślę mi zatem na adres domowy kopie dokumentów to pow ze nie może bo jest firmą internetową i mms tez nie bo dzwoni przez komputer.
  Na końcu jak już mi się szczerze poirytowało gość wzburzony,że marnuję jego czas 😁

  Odpowiedz
 5. Czy ktoś miał kontakt z osobą podająca się jako Agnieszka Konopnicka,wschodni akcent i dzwoniąca z numeru +441618421187,+441519479622,+441618421144, +441618421103, Proszę uważać bo to oszustka .Niestety dałam się nabrać.

  Odpowiedz
 6. A ja otrzymalem takiego email. Dzwonia i mam wlacic zebym nie byl osadzony o pranie brudnych pieniedzy ktos miał podobne zdazenie. Email byl w jezyku angielskim.
  Szanowny Kliencie.
  Twój portfel „0xE0332559FEb0c3Aa74725BcCF14b8D4e906c06” otrzymał transakcję o wartości 9,09 ETH (16495 $). Ten przelew został przyjęty do przetworzenia i jest obecnie zamrożony. Otrzymałeś 3 dni robocze na obrót finansowy. Nie otrzymaliśmy Twojego potwierdzenia, aby przetworzyć tę transakcję. Masz czas do 07.06.2023 na przetworzenie obrotu finansowego. Po tym czasie skontaktuje się z Tobą prawnik, ponieważ uważamy, że jesteś zamieszany w pranie brudnych pieniędzy.
  Prosimy o dokonanie obrotu na portfel „0xE0332559FEb0c3Aa74725BcCF14b8D4e906c06” kwotą 1,82 ETH (3293 $). Po obrocie środki będą dostępne na Twojej MetaMask.
  pozdrowienia,
  Obsługa MetaMaski.

  Odpowiedz
 7. Do mnie też dzwonili, wschodni akcent, że jakaś giełda upadła, na której miałem rzekomo konto i muszą mi oddać pieniądze. 3200 $ prawie. Mówi żebym zainstalował program do zdalnego pulpitu, bo muszą to nagrać dla KNF. Kiedy im powiedziałem, że nie ma takiego wymogu, zmieniła taktykę i stwierdziła, że to konto i giełda były podejrzane i teraz wszystko co podejrzane muszą nagrywać. Powiedziałem, że nie zainstaluje żadnego programu, więc poszła po “managera” który stwierdził, że firma której giełda upadła to UNICO. Pamiętajcie wszystko dokładnie sprawdzajcie, pytajcie o szczegóły, kiedy się rejestrowaliście, czy macie jakieś środki. Najlepiej po takim tel powiedzieć, że teraz nie macie czasu, umówić się później i wszystko posprawdzać. Wiem jak to brzmi jak ktoś do Was dzwoni i mówi, że macie gdzieś darmowe pieniądze. Zapominamy o bezpieczeństwie. Strzeżcie się!!!

  Odpowiedz
 8. Ja nawet przez chwilę uwierzyłam w wygrana na 14tys euro ,miałam wpłacić 5tys podatku a reszta oni mieli mi dołożyć, ale chyba opaczność boska nademna czuwała, dzwoniła Ukrainka Ulla Bojcuk ,była tak przejęta moja sytuacja że usilnie chciała mi pomóc ,jak nie wpłaciłam kasy to były pogrozki ze sprawą pójdzie do sądu, że mnie znajdą, trochę mam obawy ,czekam końca

  Odpowiedz
  • Dzień dobry. Wczoraj do mnie też dzwoniła ta sama Ulla Bojcuk. Ja powiedziałam że rezygnuję z tych pieniędzy, to wysłała mi wniosek o rezygnację z tych pieniędzy.

 9. Witam dziś do mnie dzwonił gość z akcentem ukraińskim i twierdzi że sie logowałam gdzieś.NIE WIEM GDZIE.I że przez rok, konto było nie aktywne.Oni zarzadzali moim kontem i wygenerowali 120000 zł i że mi wpłacą na konto 50000zł. A jak nie wpłacę tych pieniedzy na moje konto to przyjdzie pit do urzedu skarbowego i bede musiała zapłacić podatek. 100000 zł. I za każdym razem z innego numeru telefonu.661429713, 661820194.i każą podejść do komputera pomogą mi się zalogować.na szczęście nigdzie nie wchodziłam.No jak można z niczego tyle pieniedzy komuś przelać

  Odpowiedz
  • Dzwonił dziś ktoś ze wschodnim akcentem, podając się za pracownika giełdy binance z siedzibą w UK. Też mówił, że handlowali moimi środkami i zarobili dużo bitcoina i muszą się podzielić. Powiedział, że wyśle na email prośbę o adres bitcoin.

 10. 603351193, 603579135
  Dzwoniła babka ze z giełdy Bitbay i że wisi mi przelew na 0.16 btc. A że nie logowałem się ponad pół roku to oni musza mi pomóc. Oczywiście kiedy powiediaslem że to jakiś kit bo parę dni temu kupowałem krypto na giełdzie. Babka się rozłączyła w trakcie, kiedy to mówiłem

  Odpowiedz
 11. Witam do mnie dzwonił jakiś człowiek ze wschodnim akcentem w tamtym tygodniu i też chciał mnie nabrać był opryskliwy i straszył groził zablokowałem konto w banku

  Odpowiedz
 12. Ciekawy artykuł.
  Tylko oszuści na tyle stali się perfidni, że w przypadku stanowczej odmowy do dalszej “współpracy”, tj. dziwnych inwestycji oraz zainstalowania “programu”, po zakończonej rozmowie, atakują t osobę dziesiątkami różnych numerów abonenckich. Spotkałem się dzisiaj z takim przypadkiem, a dokładniej znajomy, który odmówił i do chwili obecnej otrzymał juz ponad 60 połączeń telefonicznych, oczywiście z innych numerów. Natomiast w dniu wczorajszym było ich więcej.
  Ktoś ma pomysł na takie działanie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz