Coraz więcej oszustw na fali hossy kryptowalut

Hossa na rynku to dla wielu najlepszy czas na to, żeby zbić interes życia, niestety dotyczy to również oszustów, którzy próbują się wzbogacić wykorzystując naiwność i niewiedzę innych osób.

W tym artykule przedstawimy zbiór metod jakimi posługują się oszuści, z przykładami osób, które miały do czynienia z takim procederem oraz to jak postępować i na co zwrócić uwagę, gdy dostaniemy telefon od osoby która chce nam pomóc w inwestycji lub wypłacie środków, które rzekomo posiadamy naszym koncie (założenia którego nawet nie pamiętamy).

Ostatnio niechlubnie popularne stały się wyłudzenia przez tzw. ,,brokerów”, którzy obietnicą wielkich zysków lub pomocą w wypłaceniu wygranych bądź uzyskanych w inny sposób środków okradają wiele osób. Obecny wzrost kursu jeszcze bardziej uwiarygadnia ich słowa, dzięki czemu ofiary są mniej ostrożne i chętniej przystają na wszelkie warunki współpracy oferowane przez oszustów. Problem ten dotyka nie tylko osoby starsze, ale również młodych ludzi, dlatego warto poświecić parę minut na przeczytanie tego artykułu, aby wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę i jak reagować w sytuacji, gdy podejrzewamy próbę wyłudzenia od nas środków finansowych.

Na czym polega oszustwo?

Zdobycie zaufania
Cały proceder rozpoczyna z pozoru niewinny telefon od osoby, która rzekomo pracuje dla platformy inwestycyjnej lub zna się na jej działaniu i pomoże nam odpowiednio ulokować nasze środki z dużym zyskiem.

Innym scenariuszem realizowanym przez oszustów jest pomoc w wypłacie zarobionej lub wygranej przez nas kryptowaluty. O takim przypadku pisaliśmy już kiedyś na łamach naszego portalu, polecamy zaznajomić się z artykułem oraz komentarzami osób, które osobiście spotkały się z takim procederem.

Dzwoni do ciebie blockchain? Nie odbieraj! To scam

Osoba która do nas dzwoni prosi o udostępnienie danych wrażliwych, zdalnego dostępu do komputera a czasem wpłatę pokaźnej sumy pieniężnej. Mogłoby się wydawać, że te wymagania są tak irracjonalne, że od razu zwrócą naszą uwagę i na pewno nie damy się na to nabrać!

Niestety nie zawsze tak jest, trzeba pamiętać że cyberprzestępcy doskonale znają się na technikach manipulacji, perswazji, a nawet psychologii. Wszystko to składa się na zaawansowaną socjotechnikę mającą doprowadzić do niekorzystnego rozdysponowania mieniem ofiary.

Warto wspomnieć, iż nie zawsze to oszust przychodzi do nas pierwszy. W sieci znajdziemy wiele ogłoszeń “specjalistów” od inwestowania środków na giełdach kryptowalut lub rynkach forex popartych fikcyjnymi artykułami bazującymi na technice manipulacyjnej zwanej siłą autorytetu. Przeczytamy w nich o znanych osobach, które skorzystały z usług owego “specjalisty” i zarobiły ogromne pieniądze. Innym typem kampanii werbowania przez przestępców “naiwnych” są ogłoszenia w mediach społecznościowych czy też podszywanie się pod strony giełd kryptowalut.

Pamiętajmy żeby zawsze weryfikować rzetelność informacji, które czytamy w Internecie oraz osoby z którymi zamierzamy współpracować na różnych płaszczyznach. Dla naszego bezpieczeństwa kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Instalacja programu do zdalnego sterowania
Kolejnym krokiem we wspomnianym wyżej oszustwie jest instalacja programu umożliwiającego zdalny dostęp do komputera. Realizowane jest to pod pretekstem “pomocy” w rejestracji na giełdach kryptowalutowych, czy też dokonywania przelewów. Nigdy nie pozwólmy osobom trzecim na takie działanie, nie tylko w związku z kryptowalutami, ponieważ niesie to za sobą wiele zagrożeń. Instalacje takiego programu i podanie danych dostępowych moglibyśmy porównać z przekazaniem przestępcom naszego włączonego komputera, gdzie jesteśmy zalogowani do wszystkich serwisów, w tym bankowości elektronicznej, skrzynek pocztowych, profili na mediach społecznościowych czy giełdy kryptowalut.

Zatem przestępcy mając dostęp do naszego komputera oraz posiadając odpowiednie umiejętności socjotechniczne są w stanie dostać się do każdego z wyżej wymienionych serwisów poprzez odpowiednie zmanipulowanie ofiary. Dlatego nigdy nie instalujmy programów pozwalających na dostęp do naszego komputera osobom trzecim.

Przetransferowanie środków finansowych
Początkowo kwoty, których będą wymagali od nas oszuści, nie muszą być wysokie, a nawet może udać nam się trochę zarobić, jednakże będzie miało to na celu jedynie uśpienie naszej czujności. Przestępcy wykorzystują również renomę instytucji państwowych takich jak KNF, UOKiK czy Policji – pamiętajmy, że przedstawiciele wymienionych organów nigdy nie uczestniczą bezpośrednio, ani nie nadzorują żadnych transakcji kryptowalutowych.

W celu lepszego zobrazowania całego procederu posłużymy się przywołaniem słów jednej z ofiar takowego przestępstwa:

Facet, który do mnie dzwonił poinformował mnie, że pracuje dla jednej z platform inwestycyjnych i pomoże mi wypłacić pieniądze, które nagle udało mi się tam ,,zarobić”. Wysłał mi jakiś program, dzięki, któremu miał zdalny dostęp do mojego komputera i mógł wykonywać czynności w moim imieniu. Po przelaniu pieniędzy na konto giełdowe on je od razu wyprowadził i powiedział, że nie mam się czym martwić, wszystko jest nagrywane i tak działa procedura ,,odblokowania” muszę jedynie przesłać jeszcze parę tysięcy i wtedy pieniądze wrócą. Wiedziałem, że coś jest nie tak, ale byłem zdesperowany po prostu chciałem odzyskać te środki i wysłałem kolejną transze, którą oczywiście straciłem, a on nadal zapewniał mnie, że potrzeba czasu i kasa wróci – wspomina ofiara

Oczywiście pieniądze nie wróciły do ich właściciela, a obietnice składane przez złodziei miały na celu jedynie odciągnąć ofiarę od składania zeznań do organów ścigania.

Sylwester Suszek – Prezes Giełdy Kryptowalut Bitbay opowiedział o procederze bazując na doświadczeniach związanych z Jego giełdą.

bitbay uwagaProblem tzw. „oszustw inwestycyjnych” jest nam znany. Dotyka on w praktyce całego systemu finansowego. Niefrasobliwi klienci poprzez umożliwienie przestępcom instalacji na swoim komputerze tzw., zdalnego pulpitu otwierają szeroko drzwi do nieuprawnionego logowania do swoich kont bankowych, adresów email, czy też giełd kryptowalut.

Niestety cyberprzestępcy nie ominęli również naszej giełdy. Dział Bezpieczeństwa Bitbay na wczesnym etapie zdiagnozował zagrożenie i przy udziale naszych partnerów: banków i operatorów płatności przedsięwziął odpowiednie kroki, aby utrudnić czy wręcz wyeliminować możliwość wykorzystywania Bitbay do takich działań. Są to działania wielokierunkowe, zarówno o charakterze organizacyjnym oraz proceduralnym, a także szereg rozwiązań technicznych mających skutecznie umożliwić reagowanie na tego typu przypadki i przeciwdziałanie im. Z oczywistych względów, szczegółów naszych przedsięwzięć nie mogę ujawnić.

Każde nasze działanie jest ukierunkowane na ochronę i bezpieczeństwo klienta oraz jego środków. Bezpieczeństwo w Internecie jest bezcenne, dlatego też współpracujemy z organami ścigania. Podkreślam, że Bitbay zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest podmiotem obowiązanym działającym w
ramach prawa Republiki Estonii oraz giełdą kryptowalut posiadającą licencję Providing a virtual currency service, która swoim zakresem obejmuje zezwolenie na prowadzenie usługi wymiany waluty wirtualnej na walutę fiducjarną oraz zezwolenie na prowadzenie usługi portfela wirtualnej waluty – mówił.

Co powinno zwrócić twoją szczególną uwagę?

Zacznij od weryfikacji osoby, z którą rozmawiasz
Warto zweryfikować czy osoba przedstawiająca się jako przedstawiciel danej instytucji na pewno w niej pracuje i ramach swojej pracy prowadzi taką działalność. Można to zrobić poprzez kontakt z daną firmą za pośrednictwem numeru telefonu lub adresu mailowego znajdującego się na jej oficjalnej stronie. Należy też pamiętać, aby nie weryfikować takich informacji poprzez strony internetowe podawane przez dzwoniących, ponieważ mogą one zawierać fikcyjne opinie zadowolonych klientów.

Zwróć uwagę na numer telefonu
Numery używane w przestępstwach są zazwyczaj generowane przez wirtualną centralę i będą za każdym razem inne.

Nie instaluj programów od osób obcych
Nie pozwól na instalacje podejrzanego programu na swoim urządzeniu, ponieważ możesz udostępnić złodziejowi o wiele więcej niż pulpit.

Nie wykonuj biernie wszystkich poleceń
Pamiętaj, że w świetle prawa pomimo, iż zostałeś zmanipulowany, jeżeli wykonujesz czynności osobiście jak np. wzięcie kredytu i nie zostałeś do tego zmuszony będziesz zobowiązany do jego spłaty, a co więcej możesz być wciągnięty w proceder przestępczy.

Nie wpłacaj nigdy swoich pieniędzy w wątpliwe inwestycje oraz na nierzetelne strony
Zawsze upewnij się, że strona, do której zostałeś przekierowany jest bezpieczna i nie podszywa się pod np.; stronę banku.

Poinformuj odpowiednie służby

Artykuł powstał we współpracy z giełdą kryptowalut BitBay.

Subscribe
Powiadom o
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments