Giełda kryptowalut z dźwignią

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest rodzajem rozproszonego systemu księgowego, który jest zabezpieczany za pomocą kryptografii. Szyfrowanie zapobiega dokonywaniu nieautoryzowanych zmian we wpisach znajdujących się w systemie. Węzły systemu przechowują historię transakcji. Kryptowaluty można gromadzić w portfelach, do których dostęp mają tylko właściciele kluczy prywatnych.

Co to jest portfel (wallet) kryptowalutowy?

Transakcje dokonywane za pomocą kryptowalut wymagają potwierdzenia, tzw. konsensusu czyli zgody użytkowników sieci. Ten konsensus może być osiągany za pomocą różnych metod, m.in Proof of Work który wymaga rozwiązania skomplikowanego zadania, przy użyciu dużej mocy obliczeniowej. W wyniku wykonywania takiej pracy najczęściej powstają nowe jednostki kryptowaluty, proces ten zwany jest kopaniem kryptowalut. Inne rodzaje konsensusów to: Proof of Stake czy Delegated Proof of Stake.

Co to jest kopanie kryptowalut (mining)?

Kryptowaluty mają różne funkcje, począwszy od środka płatniczego, poprzez platformę do tworzenia aplikacji czy zawieranie inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Niektóre kryptowaluty umożliwiają tworzenie ICO.

Co to jest ICO?

Pierwszą kryptowalutą jest Bitcoin, stworzony jako system cyfrowej gotówki przez Satoshi Nakamoto. Bitcoin bazuje na technologii blockchain czyli łańcuchu bloków, w którym są przechowywane dane.

Co to jest blockchain?

Istnieje wiele kryptowalut, bazujących na różnych rodzajach technologii i mających różnorodne funkcje. Cechą wspólną kryptowalut jest zabezpieczenie za pomocą kryptografii.

Opisy najpopularniejszych kryptowalut znajdziecie poniżej:

Opis kryptowalut

1 komentarz do wpisu “Co to jest kryptowaluta?”

  1. Świetnie, że powstają również takie artykuły z podstawami. W ostatnich miesiącach do świata kryptowalut napłynęło mnóstwo nowicjuszy szukających informacji dla początkujących. Ostatni spadki o póki co stagnacja pewnie nieco zniechęcą wielu z nich lecz dzięki temu zostaną świadomi inwestorzy, inwestujący w rozwojowe projekty a nie chwilowe pompki z 100000% wzrostu…. Tzn, taką mam nadzieję…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz