Największa giełda

Chiny są u progu uruchomienia krajowej waluty cyfrowej

the-great-wall-2190047_1280

O chińskiej cyfrowej walucie mówi się już od dawna, nic w tym dziwnego bo Chińczycy pracują nad nią od 2014 roku. Wygląda na to, że teraz pojawił się przełomowy moment w tej kwestii, ponieważ Mu Changchun, zastępca szefa działu płatności i rozliczeń Chińskiego Banku Ludowego (PBoC), stwierdził że “cyfrowa waluta Banku Ludowego jest gotowa”.

Mu Changchun powiedział że istnieje prototyp Cyfrowej Waluty Banku Centralnego (CBDC), a grupa ds. Badań nad pieniędzmi cyfrowymi PBoC już w pełni przyjęła architekturę blockchain dla tej waluty.

Okazało się jednak, że CBDC nie może być w stu procentach oparta na technologii blockchain, ponieważ to nie zapewniłoby jej odpowiedniej płynności, wymaganej przez handel detaliczny.

Chińska cyfrowa waluta ma mieć dwustopniową strukturę, w której na wyższym poziomie będzie się znajdował Bank Centralny, a na niższym banki komercyjne. Takie założenie ma być bardziej odpowiednie dla złożonej gospodarki Chin, rozległego terytorium i dużej populacji.

Ludowy Bank Chin jest na wyższym poziomie, a banki komercyjne na drugim poziomie. Ten system podwójnej dostawy jest odpowiedni dla naszych warunków krajowych. Może wykorzystywać istniejące zasoby, aby zmobilizować entuzjazm banków komercyjnych i płynnie poprawić akceptację waluty cyfrowej

Mu Changchun

2 komentarze do “Chiny są u progu uruchomienia krajowej waluty cyfrowej”

  1. Pingback: Chiny zdradzają coraz więcej szczegółów odnośnie cyfrowego juana – Kryptowaluty
  2. Pingback: Cyfrowa waluta może osłabić globalną dominację dolara amerykańskiego – Kryptowaluty

Dodaj komentarz