Największa giełda

Chiny i Hongkong testują cyfrowego juana do płatności transgranicznych

Chińskie władze poinformowały, że rozpoczęła się kolejna faza testów cyfrowego juana do płatności międzypaństwowych z Hongkongiem.

Prezes Instytutu Badań nad Walutami Cyfrowymi Ludowego Banku Chin Mu Changchun. poinformował że pierwsza faza badań z udziałem cyfrowej waluty przeznaczonej do transakcji transgranicznych z Hongkongiem, zakończyła się sukcesem i zostanie rozpoczęty kolejny etap, tym razem związany z szybkimi płatnościami.

Kolejne testy obejmą system szybkich płatności Fast Payment Service (FPS) będący międzybankowym systemem cyfrowych płatności w Hongkongu. Testy będą miały też za zadanie sprawdzić przystosowanie i łatwość obsługi cyfrowego juana dla zwykłych mieszkańców.

W przyszłości, gdy turyści z kontynentu będą używać cyfrowych juanów do robienia zakupów w Hongkongu, waluta będzie wymieniana między dwoma portfelami, a lokalni sprzedawcy będą otrzymywać dolary hongkońskie, więc przeliczenie nie będzie konieczne

Mu Changchun

Changchun mówił również o projekcie mBridge, który jest nadzorowany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych i ma za zadanie zbudować “pomost finansowy” pomiędzy Chinami, Hongkongiem, Tajlandią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Udział Hongkongu w tym projekcie może zaowocować rozszerzeniem go na inne kraje świata.

Cyfrowy juan o krok od wprowadzenia

Waluta cyfrowa testowana przez rząd chiński będzie prawdopodobnie pierwszą tego typu wprowadzoną na świecie. Programy pilotażowe trwają już od ponad roku i testują walutę zarówno w płatnościach wewnętrznych, jak i pomiędzy państwami. Cyfrowy juan został użyty już w milionach transakcji i jego zastosowania cały czas są rozszerzane.

Region azjatycki, a w szczególności Chiny wydają się być najbardziej zaawansowane w testowaniu nowych cyfrowych metod płatności. Europejskie i amerykańskie dążenia w tym kierunku są jeszcze na bardzo początkowych etapach, stąd duże prawdopodobieństwo, że cyfrowy juan będzie pionierem na skalę światową.

Dodaj komentarz